W tym roku Wielka Brytania doświadczyła tzw. „miesiąca latających mrówek”, w czasie którego pojawiły się, aż cztery szczyty intensywności migracji tych owadów.

Miniony rok obalił przekonanie, że migracje czarnych mrówek odbywają się dwa razy w ciągu wakacji. Wyniki badań opublikowane zostały w czasie referatu prof. Afama Harta podczas Tygodnia Biologii w Wielkiej Brytanii.

Miniony rok zaskoczył dwoma wyróżniającymi się dniami – szczytu migracji mrówek, wystąpienie tak długiego okresu migracji w 2013 roku okazuje się zjawiskiem bardzo zadziwiającym. Mrówki i ich powietrzne zaślubliny, łącznie się w pary są pierwszym krokiem w kierunku założenia nowej kolonii. W tym roku latające mrówki zauważono już w czerwcu, a więc wcześniej niż w 2012 roku ich emigracja trwała aż do września.  Ostatnie szacunki pokazały, że tzw. „dni latających mrówek” pojawiały się częściej niż we wcześniejszych latach.

Jak dowodzi dr Rebecca Nesbit – pracownik naukowy z Society of Biology – rok 2012 przyniósł dwa szczyty aktywności migracji mrówek, zaś rok 2013 aż cztery. Ponadto sezon migracji mrówek  był dłuższy, intensywniejszy i trwał o dwa tygodnie dłużej.

Dlaczego w ogóle ktoś zwrócił na to uwagę? Tematem pierwsi zainteresowali się dziennikarze, dopiero teraz porównano ze sobą rok 2012 i 2013. Dopiero badania w kolejnych latach będą w stanie doprowadzić do konkluzji jak duży wpływ na zachowanie mrówek ma panująca na zewnątrz aura.

Źródło bbc.co.uk

PODZIEL SIĘ
Paweł Bartoń
Interesuję się meteorologią, zjawiskami pogodowymi oraz ogólnie przyrodą. Ciekawią mnie mechanizmy powstania zjawisk. To czemu chce stawić czoła, to ogromna trudność z jaką wiąże się prognozowanie pogody. Chcę także informować o tym, co dzieje się na całym świecie.