Upał w Polsce

W dniu wczorajszym doświadczyliśmy sytuacji, gdy „historia dzieje się na naszych oczach”. 1 września 2015 roku zapisał się jako najcieplejszy dzień września w historii pomiarów meteorologicznych. Najwyższą temperaturę w dniu wczorajszym zmierzono w Tarnowie gdzie słupek rtęci zatrzymał się na poziomie 36,8°C. Rekordy padły również w wielu innych miejscowościach w Polsce.

Rekordowy 1 września 2015

1 września 2015 roku pojawiły się w Polsce bardzo sprzyjające warunki do szybkiego wzrostu temperatury. Było bezchmurnie, a do tego powietrze było bardzo suche. Wszystko za sprawą swobodnego napływu zwrotnikowych mas powietrza. Dzięki temu temperatura błyskawicznie poszybowała w górę i osiągnęła wartości rekordowe.

Temperatura maksymalna w Polsce 1 września 2015
Grafika: www.meteomodel.pl

Najgoręcej było na pograniczu trzech województw: małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. W tych województwach temperatura przekroczyła 36°C, a w Tarnowie osiągnęła rekordową wartość 36,8°C. Pobity został tym samym rekord z 14 września 1947 roku, który wyniósł 34,9°C i zmierzony został we Wrocławiu. Co ciekawe rekord ten odszedł do lamusa, ponieważ w samym Wrocławiu było 35,3°C, poza tym wartości ponad 35°C zanotowało też w wielu innych miejscowościach.

Wszystko wskazuje na to, że wczorajsze rekordy na długo trafią do annałów meteorologicznych. Po niezwykle gorącym i suchym sierpniu, także pierwszy dzień września przyniósł wartości rekordowe.