10 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie

2
641

Istnieje wiele jest miejsc na świecie, które odstraszają samą nazwą i złą sławą. Na pewno nie chcielibyśmy tam się znaleźć, nie wspominając o zamieszkaniu. Lokalizacje, które podajemy zostały zawarte w raporcie sporządzonym przez organizację nonprofit Blacksmith Institute. W rankingu nie wskazywano stopnia skażenia środowiska, natomiast wymieniono te, które zdaniem autorów są najbardziej zdegradowane przez człowieka.

Czyste otoczenie i środowisko jest bardzo ważne, zgodnie z raportem WHO, aż 23% zgonów mających miejsce w krajach rozwijających się spowodowana jest przez zanieczyszczenia. Powodują one raka, zatrucia, uszkadzają organy wewnętrzne, szczególnie narażone są dzieci. Osoby sporządzające raport wyselekcjonowały 10 miejsc, w zależności od źródeł skażenia środowiska i jego następstw dla zdrowia człowieka.

Agbogbloshie, Ghana: Nieopodal stolicy Accra położone jest wysypisko śmieci, drugie z kolei największe w zachodniej Afryce. Na wysypisku jest dosłownie wszystko i nikt nie myśli nawet, aby nad tym bałaganem zapanować. Jednego razu podpalono komputery, mikrofalówki i inne sprzęty rtv i agd, aby odzyskać z nich miedź. Cząstki metalu były zawarte również w dymie, który przenikał wszędzie, także do gleby. Szacuje się, że ponad 40 tysięcy ludzi zostało zatrutych.

Czarnobyl, Ukraina: Największa dotychczasowa katastrofa nuklearna miała miejsce w 1986 roku, w czasie której doszło do promieniowania 100-krotnie większego niż podczas zrzucenia bomby atomowej na Hiroshimę i Nagasaki. Uszkodzenia skóry, układu oddechowego, narodziny zdeformowanych i zniekształconych dzieci dotknęły przede wszystkim Ukrainę, Białoruś i Rosję. Odnotowano ponad 4000 przypadków zachorowań na raka tarczycy. Podejrzewa się, że awaria reaktora w Czarnobylu i powstanie radioaktywnej chmur miała wpływ na niemal 10 milionów osób.

Rzeka Citarum, Indonezja: Więcej niż 500 tysięcy osób jest bezpośrednio, zaś do 5 milionów pośrednio narażonych w wyniku chemicznego zanieczyszczenia rzeki Citarum z zachodniej części Jawy. Ołów, aluminium, żelazo mangan, stężenie tych pierwiastków jest kilkukrotnie większe niż wskazują na to normy. Wszystkiemu winne jest sąsiedztwo ogromnych zakładów wydobywających te rudy.

Dzershinsk, Rosja: Jest centrum przemysłu chemicznego w Rosji. W Dzershinsku odnotowywane są bardzo wysokie stężenia dioksyn i fenolu w wodach gruntowych. Mieszkańcy cierpią w wyniku różnych chorób i zachorowań na raka oczu, płuc, nerek. Średnia długość życia w tym mieście wynosi 47 lat dla kobiet i tylko 42 lata dla mężczyzn.

Hazaribagh, Bangladesz: W okolicy jest wiele garbarni, które wykorzystują stare i niewydolne metody wyprawiania skóry. 22 tysiące litrów toksycznych odpadków odprowadzanych jest do największej rzeki przepływającej przez miasto. 160 tysięcy ludzi jest zagrożonych różnymi chorobami, w tym rakiem.

Kabwe, Zambia: Dekady niekontrolowanego wydobycia ołowiu w tym afrykańskim mieście doprowadziły do szeregu chorób i problemów zdrowotnych wśród mieszkańców Kabwe. Szacunki mówią o ponad 300 tysiącach ludzi, którzy są pod bezpośrednim wpływem zanieczyszczeń. W czasie badań w 2006 roku okazało się, że stężenie ołowiu krwi dzieci jest prawie 10 krotnie wyższe od norm.

Kalimantan, Indonesia: Indonezyjska część wyspy Bornego – Kalimantan i sąsiednie regiony zostały skażone rtęcią. Wszystkiemu winna jest mała kopalnia złota, gdzie górnicy wykorzystują rtęć przy jego wydobyciu. W wyniku procesu wytapiania dochodzi do ogromnej emisji tego pierwiastka, który ma wpływ na zdrowie 225 tysięcy ludzi w tym obszarze świata.

Matanza Riachuelo, Argentyna: Ponad 15 tysięcy zakładów wylewa rozmaite zanieczyszczenia do rzeki Matanza, która przepływa również przez Buenos Aires. W wodzie można wykryć rozmaite, szkodzące zdrowiu pierwiastki jak ołów, miedź, chrom czy cynk. Wypicie takiej wody mogło by poważnie nam zaszkodzić, narażonych na kontakt z zatrutą wodą jest ponad 20 tysięcy osób.

Rzeka Niger, Nigeria: Tak naprawdę nikt nie zna liczby osób, które zostały narażone w wyniku działalności przemysłu paliwowego, w tym gęsto zaludnionym obszarze Afryki. Tylko w okresie od 1976 do 2001 roku odnotowano około 7000 wycieków paliwa, szacuje się, że w ten sposób do rzek dostało się setki milionów litrów litrów ropy.

Norilsk, Rosja: Norilsk jest miastem przemysłowym znajdującym się w Syberii. Każdego roku w wyniku ogromnego wydobycia do powietrza dostaje się 500 ton tlenku miedzi i niklu, oraz około 2 milionów ton dwutlenku siarki. Życie mieszkańców w tym mieście jest o około 10 lat krótsze niż w pozostałych regionach Rosji.

2 KOMENTARZE

  1. A ja myślałam,że najbardziej zanieczyszczone są polskie lasy,spotkałam telewizor,szczątki lodówek, stare tapczany,wózek dziecięcy,złom najróżniejszego rodzaju(suszarka na talerze),niezliczone ilości puszek po napojach,butelek-zgroza

  2. Jest brudno, ale nie wszędzie na szczęście. Mnie strasznie irytuje jak jest trawnik w mieście a tam pety czy inne śmieci.. ale to co jest tam to nic ciekawe, brud, syf, kiła i mogiła!

Comments are closed.