Najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie
Najbardziej zanieczyszczone miejsca na świecie (pixabay.com)

Istnieje wiele jest miejsc na świecie, które odstraszają samą nazwą i złą sławą. Na pewno nie chcielibyśmy tam się znaleźć, nie wspominając o zamieszkaniu. Lokalizacje, które podajemy zostały zawarte w raporcie sporządzonym przez organizację nonprofit Blacksmith Institute. W rankingu nie wskazywano stopnia skażenia środowiska, natomiast wymieniono te, które zdaniem autorów są najbardziej zdegradowane przez człowieka.

Czyste otoczenie i środowisko jest bardzo ważne, zgodnie z raportem WHO, aż 23% zgonów mających miejsce w krajach rozwijających się spowodowana jest przez zanieczyszczenia. Powodują one raka, zatrucia, uszkadzają organy wewnętrzne, szczególnie narażone są dzieci. Osoby sporządzające raport wyselekcjonowały 10 miejsc, w zależności od źródeł skażenia środowiska i jego następstw dla zdrowia człowieka.

Agbogbloshie, Ghana

Nieopodal stolicy Accra położone jest wysypisko śmieci, drugie z kolei największe w zachodniej Afryce. Na wysypisku jest dosłownie wszystko i nikt nie myśli nawet, aby nad tym bałaganem zapanować. Jednego razu podpalono komputery, mikrofalówki i inne sprzęty rtv i agd, aby odzyskać z nich miedź. Cząstki metalu były zawarte również w dymie, który przenikał wszędzie, także do gleby. Szacuje się, że ponad 40 tysięcy ludzi zostało zatrutych.

Czarnobyl, Ukraina

Największa dotychczasowa katastrofa nuklearna miała miejsce w 1986 roku, w czasie której doszło do promieniowania 100-krotnie większego niż podczas zrzucenia bomby atomowej na Hiroshimę i Nagasaki. Uszkodzenia skóry, układu oddechowego, narodziny zdeformowanych i zniekształconych dzieci dotknęły przede wszystkim Ukrainę, Białoruś i Rosję. Odnotowano ponad 4000 przypadków zachorowań na raka tarczycy. Podejrzewa się, że awaria reaktora w Czarnobylu i powstanie radioaktywnej chmur miała wpływ na niemal 10 milionów osób.

Rzeka Citarum, Indonezja

Więcej niż 500 tysięcy osób jest bezpośrednio, zaś do 5 milionów pośrednio narażonych w wyniku chemicznego zanieczyszczenia rzeki Citarum z zachodniej części Jawy. Ołów, aluminium, żelazo mangan, stężenie tych pierwiastków jest kilkukrotnie większe niż wskazują na to normy. Wszystkiemu winne jest sąsiedztwo ogromnych zakładów wydobywających te rudy.

Dzershinsk, Rosja

Jest centrum przemysłu chemicznego w Rosji. W Dzershinsku odnotowywane są bardzo wysokie stężenia dioksyn i fenolu w wodach gruntowych. Mieszkańcy cierpią w wyniku różnych chorób i zachorowań na raka oczu, płuc, nerek. Średnia długość życia w tym mieście wynosi 47 lat dla kobiet i tylko 42 lata dla mężczyzn.

Hazaribagh, Bangladesz

W okolicy jest wiele garbarni, które wykorzystują stare i niewydolne metody wyprawiania skóry. 22 tysiące litrów toksycznych odpadków odprowadzanych jest do największej rzeki przepływającej przez miasto. 160 tysięcy ludzi jest zagrożonych różnymi chorobami, w tym rakiem.

Kabwe, Zambia

Dekady niekontrolowanego wydobycia ołowiu w tym afrykańskim mieście doprowadziły do szeregu chorób i problemów zdrowotnych wśród mieszkańców Kabwe. Szacunki mówią o ponad 300 tysiącach ludzi, którzy są pod bezpośrednim wpływem zanieczyszczeń. W czasie badań w 2006 roku okazało się, że stężenie ołowiu krwi dzieci jest prawie 10 krotnie wyższe od norm.

Kalimantan, Indonesia

Indonezyjska część wyspy Bornego – Kalimantan i sąsiednie regiony zostały skażone rtęcią. Wszystkiemu winna jest mała kopalnia złota, gdzie górnicy wykorzystują rtęć przy jego wydobyciu. W wyniku procesu wytapiania dochodzi do ogromnej emisji tego pierwiastka, który ma wpływ na zdrowie 225 tysięcy ludzi w tym obszarze świata.

Matanza Riachuelo, Argentyna

Ponad 15 tysięcy zakładów wylewa rozmaite zanieczyszczenia do rzeki Matanza, która przepływa również przez Buenos Aires. W wodzie można wykryć rozmaite, szkodzące zdrowiu pierwiastki jak ołów, miedź, chrom czy cynk. Wypicie takiej wody mogło by poważnie nam zaszkodzić, narażonych na kontakt z zatrutą wodą jest ponad 20 tysięcy osób.

Rzeka Niger, Nigeria

Tak naprawdę nikt nie zna liczby osób, które zostały narażone w wyniku działalności przemysłu paliwowego, w tym gęsto zaludnionym obszarze Afryki. Tylko w okresie od 1976 do 2001 roku odnotowano około 7000 wycieków paliwa, szacuje się, że w ten sposób do rzek dostało się setki milionów litrów litrów ropy.

Norilsk, Rosja

Norilsk jest miastem przemysłowym znajdującym się w Syberii. Każdego roku w wyniku ogromnego wydobycia do powietrza dostaje się 500 ton tlenku miedzi i niklu, oraz około 2 milionów ton dwutlenku siarki. Życie mieszkańców w tym mieście jest o około 10 lat krótsze niż w pozostałych regionach Rosji.

2 KOMENTARZE

  1. A ja myślałam,że najbardziej zanieczyszczone są polskie lasy,spotkałam telewizor,szczątki lodówek, stare tapczany,wózek dziecięcy,złom najróżniejszego rodzaju(suszarka na talerze),niezliczone ilości puszek po napojach,butelek-zgroza

  2. Jest brudno, ale nie wszędzie na szczęście. Mnie strasznie irytuje jak jest trawnik w mieście a tam pety czy inne śmieci.. ale to co jest tam to nic ciekawe, brud, syf, kiła i mogiła!

Comments are closed.