Około 35 tysięcy morsów zebrało się przy północno-zachodnim wybrzeżu Alaski. Zdjęcie zostało zrobione w ostatni weekend września, zwierzęta od blisko połowy miesiąca gromadzą się w stada.

Ogromne skupisko tych zwierząt zostało sfotografowane w czasie rutynowego badania, które przeprowadzane jest co roku przez NOAA – jest to amerykańska instytucja, zajmująca się – w ogromnym skrócie mówiąc – badaniem klimatu, wydawaniem prognoz i ostrzeżeń.

Morsy na miejsce swoich zwyczajowych gromadzeń wybierają kry lodowe, lecz w sytuacji gdy tych brakuje wybierają najbliższe dostępne plaże. Jak tłumaczy Andrea Medeiros z (US Fish and Wildlife Service) z Służby Połowu i Dzikiej Przyrody (tłum. wikipedia) zwierzęta te gromadzą się w stado już od 13 września.

morsy alaska (2)

Przestrzega się i zabrania komukolwiek zbliżania się do stada, które w sporej części składa się z młodych osobników. Te ogromne zwierzęta, potrafiące ważyć nawet do 2 ton, mogłyby stratować się nawzajem. Zwinne w wodzie, na lądzie są kompletnie niesforne. Już teraz naukowcy na zrobionych przez siebie zdjęciach zauważają pojedyncze martwe sztuki.

Źródło bbc.com