4 lata po trzęsieniu ziemi w Haiti

0
130

W dniu wczorajszym minęły dokładnie 4 lata od katastrofalnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Haiti. Cały świat niósł wówczas pomoc Haitańczykom. Spójrzmy jak radzi sobie te mały kraj po tej strasznej tragedii.

To już naturalne, że po chwilowym zrywie i szumie medialnym, atmosfera wokół tej tragedii powoli się uspokaja, aż nikt już o tym nie wspomina. Podobnie jest z Filipinami, które zostały tak samo zdewastowane przez tajfun. Pomoc wciąż jest potrzebna, wiadome jest, że odbudowa trwać będzie jeszcze wiele lat.

Trzęsienie ziemi w Haiti było jeszcze bardziej śmiercionośne. Pod gruzami budynków śmierć znalazło około 300 tysięcy osób. Również tysiące domów i innych budynków legło w gruzach. Te, które przetrwały zostały trwale uszkodzone, dlatego też konieczne było ich wyburzenie. Zniszczeniom uległy szpitale, drogi, kanalizacje, odbudowana musiała być cała infrastruktura.

Krótko po trzęsieniu ziemi 1, 5 miliona osób mieszkało w specjalnie wydzielonych obozach. Wiele z tych osób utraciło cały swój dobytek. Dzisiaj w takich warunkach meszka około 146 tysięcy osób. To wciąż dużo, jednak jeśli spojrzeć na początkową liczbę to wiele osiągnięto. Udało się odbudować wiele domów, dróg i szpitali. Gospodarka odnotowała wzrost gospodarczy, w minionym roku kraj odwiedziło pond 700 tysięcy turystów.

12 stycznia 2010 roku silne trzęsienie ziemi nawiedziło Haiti. Epicentrum znajdowało się niedaleko stolicy Port-au-Prince i miało siłę 7 stopni w skali Richtera. Zginęło 300 tysięcy osób.