Silny wiatr, wichury
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Niż Julia dał się nam we znaki. Zgodnie z prognozami doszło do utworzenia struktury liniowej, która niosła ze sobą bardzo silne porywy wiatrów. 5 osób zostało rannych, wichura zrywała dachy i uszkadzała budynki.

Skutki nocnej wichury nad Polską

Niż Julia przyniósł bardzo silne porywy wiatru, a także burze i wyładowania atmosferyczne. Wichura spowodowała obrażenia u 5 osób podaje serwis twojapogoda.pl.

Niż Julia maksymalne porywy wiatru 23 lutego 2020
Niż Julia maksymalne porywy wiatru 23 lutego 2020
Niż Julia maksymalne porywy wiatru 24 lutego 2020
Niż Julia maksymalne porywy wiatru 24 lutego 2020

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, powołując się na dane straży pożarnej  doszło do: 1782 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Uszkodzonych zostało 150 budynków mieszkalnych (w tym 16 zerwanych dachów) oraz 106 budynków gospodarczych (16 zerwanych dachów).

Bardzo duża dynamika ośrodka niskiego ciśnienia, wspomaganego prądem strumieniowym przyczyniła się do utworzenia zorganizowanej struktury liniowej. Prognozy związane z niżem Julia wskazywały na możliwość wystąpienia bardzo silnego wiatru. Wichura okazałay się słabsza, ale mimo to przyniosła niszczące podmuchy wiatru.

Niż Julia nad Polską
Niż Julia nad Polską. Struktura liniowa. Grafika czypada.pl

Sytuacja atmosferyczna była na tyle dynamiczna, że tego dnia występowały nad Polską burze.

Wyładowania atmosferyczne niż Julia(1)
Wyładowania atmosferyczne niż Julia. Grafika burze.dzis.net

Wyładowania w kolorze niebieskim wystąpiły rano i nie związane były z niżem Julia. Nas interesują wyładowania na południu Polski, które układają się w jednej linii.

W  najbliższych dniach także musimy się liczyć z silnym wiatrem. Szczególnie na wybrzeżu i w górach, gdzie może powiać halny. Na chwilę obecną modele numeryczne nie przewidują możliwości wystąpienia kolejnej wichury z wiatrem dochodzącym do 90-100 km/h.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here