Mroźna, ale słoneczna pogoda zimą

Znany amerykański serwis AccuWeather wydał prognozę dla Europy na zimę 2017/2018. Jaka więc będzie najbliższa zima między innymi w naszym kraju?

Częste opady deszczu oraz burze w Wielkiej Brytanii

O śnieżnej zimie prawdopodobnie mogą zapomnieć mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Francji, Belgii oraz północnej części Niemiec. W tych regionach spodziewane są częste wizyty głębokich niżów przynoszących opady deszczu, silny wiatr, a nawet burze. Zdecydowanie najgwałtowniejsze zjawiska przewidywane są w okresie grudzień-styczeń i wystąpią one głównie w Wielkiej Brytanii.

Późna zima między innymi w Polsce

Zapowiadana jeszcze niedawno zima stulecia, która miała zaatakować Polskę, nie została potwierdzona przez AccuWeather. Co więcej, Amerykanie przewidują, że w Niemczech, Polsce, Czechach, na Słowacji czy w Austrii, zima początkowo będzie łagodna z temperaturami w normie oraz nieco powyżej. Więcej śniegu oraz mrozu należy spodziewać się w drugiej części sezonu, czyli prawdopodobnie od II części stycznia.

Susza na południu Europy

Najbliższa zima bardzo sucha może okazać się w południowych regionach Europy, częściowo w Hiszpanii, na Bałkanach oraz we Włoszech. Synoptycy spodziewają się tam opadów poniżej normy, a jeśli już będzie padać częściej to dopiero w drugiej połowie zimy. Do tego nawet w górach może być stosunkowo mało śniegu. Nieco więcej opadów będzie pojawiać się w Portugalii.

Śnieżnie na wschodzie Europy, łagodnie na północy

Łagodna zima zapowiada się w Skandynawii. Zwłaszcza w pierwszej części zimy, nie będzie tam zbyt zimno oraz śnieżnie. Nieco inaczej będzie później, ale również nie są spodziewane większe odchylenia od normy. Od grudnia śnieżnie może być za to na wschodzie Europy, u naszych wschodnich sąsiadów oraz w Rosji.

Prognoza na nadchodzącą zimę dla Europy 2017/2018
Prognoza na nadchodzącą zimę dla Europy 2017/2018, Grafika: AccuWeather

Podsumowując, wygląda więc na to, że w Polsce będziemy mieli kolejną zimę, która nie przyniesie żadnych anomalii, a prawdziwie zimowo może się zrobić dopiero w styczniu. Miejmy jednak nadzieję, że zimowe krajobrazy będziemy mogli podziwiać wcześniej, zwłaszcza podczas świąt Bożego Narodzenia. Należy pamiętać jednak, że prognozy sezonowe mają bardzo niski procent sprawdzalności. Jest to jedynie pogląd na to, co może przynieść pogoda w danym okresie czasu, jednak nigdy takie prognozy nie sprawdzają się w 100%. Warto podkreślić natomiast, że AccuWeather znany jest z tego, że ich prognozy sezonowe mają najwyższy procent sprawdzalności.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.