Śnieżyce i zawieje śnieżne
Śnieżyce i zawieje śnieżne

Niestety kolejne aktualizacje modeli pogodowych przesuwały front coraz bardziej na zachód Polski, a to oznacza, że najmniej śniegu będzie leżeć na wschodzie kraju, gdzie zaznaczy się ciepłe powietrze. Oznacza to również, że śnieżyc i bardzo intensywnych opadów spodziewamy się w centrum i na południu.

Pogoda często płata figla i jest dosłownie chaotyczna, ale właśnie w tym chaosie odnajduje swój ład i prawidłowość – nieprzewidywalność. Dokładnie z taką sytuacją mamy obecnie, gdyż zapowiadane przez nas intensywne opady, owszem wystąpią częściowo we wschodniej części kraju, lecz na krańcach wschodnich popada bardzo mało lub wcale.

Wszystkiemu winna bardzo dynamiczna trasa wędrówki frontu, który wbrew wcześniejszym zapowiedziom postanowił wedrzeć się znacznie bardziej w głąb kraju. Oznacza to, że na wschodzie Polski pojawią się dodatnie temperatury i będzie padać przede wszystkim deszcz. Przejściowo ciepłe powietrze oraz opady deszczu i deszczu ze śniegiem wystąpią częściowo w dzielnicach centralnych, ale także i tam po kilku godzinach ponownie zacznie padać śnieg, ponieważ front zacznie powoli odsuwać się na wschód. Sytuację ilustruje poniższa grafika:

Prognoza pogody intensywne opady śniegu

Linią zieloną zaznaczyliśmy orientacyjną granicę występowania dodatnich temperatur, paradoksalnie im bardziej na zachód od tej linii będzie chłodniej, a opady śniegu będą intensywne. Wynika to ze styku dwóch mas powietrza, ciepłej z południa i chłodnej z północy. Intensywnych opadów i śnieżyc spodziewamy się przede wszystkim na południu i częściowo centrum. Gdzie może spaść do 15-20 cm śniegu, w rejonach podgórskich jeszcze więcej. Dodatkowo w regionach południowych i centralnych pojawią się umiarkowane podmuchy wiatru, które powodować będą zawieje i zamiecie śnieżne.

Poniżej dla porównania zamieszczamy naszą poprzednią prognozę z 22 stycznia:

Prognoza pogody intensywne opady śniegu

Jak widać, strefa wedrze się bardziej w głąb kraju. Przy czym najbardziej pokrzywdzeni będą mieszkańcy wschodu kraju, gdzie pogoda nie będzie się różnić za wiele od tej, z którą do czynienia mieli w ostatnich dniach.

Przestrzegamy kierowców przed bardzo trudnymi warunkami na drogach. Pamiętajmy o zachowaniu ostrożności.

Naszych czytelników zachęcamy do przesyłania swoich zdjęć, najciekawsze z nich opublikujemy na łamach naszego serwisu. Zdjęcia prosimy przesyłać na adres kontakt@meteoserwis24.pl.