Powódź i podtopienia
Zdjęcie ilustracyjne (pixabay.com)

Intensywne opady deszczu, które występują nad Polską przyczyniają się do gwałtownego wezbrania lokalnych rzek. Najtrudniejsza sytuacja panuje na pograniczu województwa małopolskiego, podkarpackiego i częściowo świętokrzyskiego, gdzie w dniu wczorajszym spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Niestety opady będą się utrzymywać.

Ulewy na południu Polski

Ostatnia noc przyniosła bardzo duże sumy opadów na pograniczu województwa małopolskiego, podkarpackiego oraz częściowo świętokrzyskiego. Lokalnie sumy przekraczały 100 litrów wody na metr kwadratowy.

Rozkład dobowej sumy opadów
Rozkład dobowej sumy opadów godz. 8:00 21.05 – godz. 8:00 22.05

Tak duże sumy wystarczyły do wezbrania lokalnych rzek i wyraźnego przekroczenia stanów alarmowych. Trudna sytuacja panuje w okolicy Dąbrowy Tarnowskiej, gdzie konieczne okazało się ewakuowanie około 30 osób z zalanych terenów. Służby walczą również z przerwaniem wału w stawach hodowlanych w miejscowości Izbiska koło Mielca – podaje rmf24.pl. Zagrożonych zalaniem są tereny zamieszkane przez około 2 tysiące osób.

Wodowskazy na rzekach w Polsce i przekroczone stany alarmowe

Wodowskaz na stacji Wampierzów na rzece Breń
Wodowskaz na stacji Wampierzów na rzece Breń. Grafika: monitor.pogodynka.pl

O skali opadów świadczą gwałtowne wezbrania rzek, które zmieniły się w rozległe rozlewiska. W ciągu kilku godzin poziom wody wzrosły o blisko 5 metrów!

Wodowskaz na stacji Mielec na rzece Wisłoka
Wodowskaz na stacji Mielec na rzece Wisłoka. Grafika: monitor.pogodynka.pl

W wielu miejscowościach na południu Polski występują niebezpieczne podtopienia, zalewając prywatne posesje oraz drogi dojazdowe.

Dąbrowa Tarnowska, zdjęcia z dzisiejszego ranka:

Opublikowany przez Łowcy burz – cała Polska Środa, 22 maja 2019

https://twitter.com/SWPolska/status/1131149009903603714

Padać nie przestanie

Niestety nie mamy dobrych wieści. Nadal będzie padać, wprawdzie nie spodziewamy się opadów ciągłych, lecz nadal możliwe są opady przelotne, ale bardzo intensywne, także pochodzenia burzowego.

Prognoza sum opadów deszczu na południu Polski w
Prognoza sum opadów deszczu na południu Polski w najbliższych 3 dniach. Grafika: windy.com

W ciągu najbliższych 3 dni na południowych krańcach kraju spadnie dodatkowo około 50-70 litrów deszczu na metr kwadratowy. Punktowo, a także w regionach górskich sumy opadów będą wyższe. Spodziewamy się zatem dalszego pogorszenia stanu rzek, które na południu miejscami przekraczają stany ostrzegawcze i alarmowe.

Poziom stanu rzek w Polsce 22 maja 2019
Poziom stanu rzek w Polsce 22 maja 2019. Grafika: pogodynka.pl/hydro/

Pomimo prognozowanych intensywnych opadów deszczu nie spodziewamy się poważniejszego zagrożenia powodziowego, jakie miało miejsce ostatnio w 2010 roku. Możliwe są lokalne podtopienia i wezbrania rzek. W prognozach długoterminowych zauważalnych jest napływ mas powietrza znad Atlantyku, a w związku z tym frontów atmosferycznych, które nie są tak zasobne w wodę, jak te wędrujące do Polski z południa.

Minimalne zagrożenie pożarowe

Utrzymujące się opady deszczu, które w ostatnich dniach przechodziły nad różnymi regionami kraju zażegnały ostatecznie problem zagrożenia pożarowego w lasach. Obecnie w zdecydowanej większości lasów nie stwierdza się zagrożenia pożarowego.

Mapa zagrożenia pożarowego w lasach w Polsce
Mapa zagrożenia pożarowego w lasach w Polsce. Grafika: bazapozarow.ibles.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here