Wał szkwałowy przed burzą

Dzisiejszy dzień oraz noc przyniesie bardzo groźne zjawiska burzowe. Spodziewamy się wystąpienia nawalnych opadów deszczu, dużego gradu i silnego wiatru. Istnieje prawdopodobieństwo zejścia trąby powietrznej.

Chłodny front atmosferyczny nad Polską

O zbliżających się do Polski groźnych zjawiskach pisaliśmy w pogodzie na 7 dni dla Polski oraz we wczorajszym artykule Trudna sytuacja hydrologiczna na południu. Nachodzą duże opady. Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zjawisk na wschodzie i południowym wschodzie Polski.

Prognoza burz 29 czerwca 2020
Prognoza burz 29 czerwca 2020

Obszar czerwony. Na obszarze prognozowane jest duże ryzyko wystąpienia gwałtownych zjawisk burzowych. Możliwe są nawalne opady deszczu do 40-50 mm, a w regionach górskich punktowo nawet więcej. Duże zagrożenie powodzią błyskawiczną. Ponadto możliwe również opady dużego gradu do 4-5 cm oraz wystąpienie silnych porywów wiatru do 90-100 km/h. Burze mogą łączyć się w zorganizowane struktury wielokomórkowe. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia trąby powietrznej.

Obszar zielony. Możliwość wystąpienia silnych burz będzie mała lub średnia. Spodziewamy się wystąpienia nawalnych opadów deszczu do 20-30 mm, punktowo silniejszych porywów wiatru do 70-90 km/h. Ryzyko wystąpienia opadów gradu będzie małe, gradziny mogą mieć do 2-4 cm. Możliwe są lokalne podtopienia.

W rejonach podgórskich i w górach burze mogą być nieco bardziej gwałtowniejsze, z wyższymi sumami opadów. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności osoby, które przebywają w górach i wybierają się na szlaki górskie.

Zobacz gdzie jest burza?

Zobacz gdzie pada deszcz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here