Groźna letnia burza

Niedziela przyniesie bardzo gwałtowne zjawiska burzowe. Nad Polską przemieszczać się będzie pofalowany front atmosferyczny, który przyczyni się do powstania aktywnych komórek burzowych. Istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia super komórek burzowych z gradem do 3-5 cm i silnymi porywami wiatru do 80-90 km/h. Ponadto burze przyniosą ulewy, powodujące lokalne podtopienia.

Sytuacja synoptyczna nad Polską

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy. Grafika pogodynka.pl

Na pogodę w Polsce wpływać będzie pofalowany front atmosferyczny, związany z układem niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Do zachodniej części kraju napływać będą chłodniejsze masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego, z kolei nad wschodnią częścią zaznaczą się ciepłe masy powietrza.

Obecność pofalowanego frontu atmosferycznego bardzo często oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk burzowych. Wynika to z faktu stykania się na różnych wysokościach odmiennych mas powietrza – posiadają różną gęstość, wilgotność, temperaturę. Występują ponadto odmienne prądy powietrzne o różnych prędkościach i przeciwstawnych kierunkach (strefa zbieżności wiatru). Wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na rozwój komórek burzowych i gwałtowność zjawisk jakie ze sobą niosą.

Gwałtowne burze nad Polską przejdą po południu

Szybkiego rozwoju komórek burzowych spodziewamy się od około godziny 13. Najintensywniejszy rozwój burz wystąpi w strefie przyfrontowej. Możliwość jest wystąpienia kilku super komórek burzowych, które w miarę wędrówki na północ kraju będa się łączyć w struktury wielokomórkowe.

Prognoza burz nad Polską 7 czerwca 2020
Prognoza burz nad Polską 7 czerwca 2020

Najgroźniejsze zjawiska wystąpią nad północnym wschodem kraju oraz częściowo w centrum gdzie wystąpią najkorzystniejsze warunki atmosferyczne.

Na południu i wschodzie kraju burze mogą przynieść ulewy do 20 mm na metr kwadratowy ziemi, opady gradu do 2-3 cm oraz silniejsze podmuchy wiatru. Burze będą się łączyć w struktury wielokomórkowe i przemieszczać w kierunku północno wschodnim. Prognozujemy także wystąpienie zjawiska training storms (przechodzenie nad jednym obszarem wielu komórek burzowych), które przyczyni się do powstania lokalnych podtopień.

Najgroźniejsze zjawiska mogą wystąpić nad częściowo centralną i północno wschodnią częścią kraju. Tu możliwe są ulewy do 30 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h, a także opady dużego gradu do 3-5 cm. Istnieje prawdopodobieństwo zejścia trąby powietrznej, które szacujemy na około 20%.

Burze występować będą także w w nocy i zanikną około godziny 2-3 po północy.

Zobacz gdzie jest burza?

Zobacz gdzie pada deszcz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here