Z ziemskiej perspektywy powiemy, że nie ma o co kruszyć kopii. W skali kosmicznej jednak, musimy zmienić nasz pogląd na sytuację i powiedzieć: „O mały włos”. 3 razy dalej, niż Księżyc od Ziemi, w odległości 1.2 mln km minie Ziemię asteroida o nazwie 2004 BL86. Stanie się to 26 stycznia późnym popołudniem czasu polskiego.

2004 BL86 została odkryta, jak jej nazwa wskazuje, w 2004 roku. Dokonano tego w ramach projektu LINEAR (Lincoln Near Earth Asteroid Research). Podczas tegorocznego przelotu obiekt zbliży się do Ziemi najbardziej w ciągu najbliższych 200 lat i będzie to najbliższy Ziemi przelot planetoidy tych rozmiarów aż do 2027 roku. Najmniejsza odległość będzie nas dzielić od 2004 BL86 26 stycznia około godziny 17:20, natomiast największą jasność obiekt osiągnie około 5:30 następnego ranka. Wyniesie ona ok. 9 magnitudo, zatem będzie można pokusić się nawet o obserwacje większą lornetką. Jest to warte poświęcenia, ponieważ będzie można zauważyć ruch planetoidy na tle gwiazd w czasie rzeczywistym!

Na stronie niebozaoknem.pl przeczytamy, jak znaleźć na niebie asteroidę.

Dla osób, którym nie dopisze pogoda mamy dobrą wiadomość. Kilka obserwatoriów przeprowadzi transmisję na żywo z tego wydarzenia. Oto przykładowe linki:

Slooh.com

Bareket-astro.com

Virtualtelescope.eu