Łagodna zima w mieście

Mieszkańcy południowej Polski z pełną odpowiedzialnością mogą powiedzieć: piękną mamy zimę tej wiosny. Jak wyglądała sytuacja rano na południu kraju, co dalej z pogodą w najbliższych dniach? Odpowiedź poniżej.

Śnieżny poranek na terenach podgórskich

Temperatura w nocy z 13/14 maja | Źródło: meteociel.fr
Temperatura w nocy z 13/14 maja | Źródło: meteociel.fr

W nocy na zachodzie kraju, przy rozpogodzeniach temperatura spadła poniżej zera. Z kolei na południu, przy dodatniej, ale niskiej temperaturze odnotowaliśmy obfite opady śniegu. W wielu miejscowościach spadło kilka centymetrów śniegu, znacznie utrudniając ruch drogowy, zwłaszcza że większość kierowców zmieniło już opony na letnie. Tak wyglądało dzisiaj Zakopane:


Taka pogoda na południu kraju może utrzymać się do czwartku.

Umiarkowane opady deszczu w centrum i na zachodzie kraju.

Suma opadów za ostatnie 24h do godziny 12 - 15 maja | Źródło: meteomodel.pl
Suma opadów za ostatnie 24h do godziny 12 – 15 maja | Źródło: meteomodel.pl
Suma opadów za ostatnie 24h do godziny 12 - 16 maja | Źródło: meteomodel.pl
Suma opadów za ostatnie 24h do godziny 12 – 16 maja | Źródło: meteomodel.pl

Jeszcze nie tak dawno informowaliśmy o suszy w całym kraju oraz bardzo dużym zagrożeniu pożarowym. Sytuacja w ostatnich tygodniach znacząco się poprawiła, szczególnie na południu kraju odnotowywano duże sumy opadowe. W ciągu najbliższych dwóch dób deszcz będzie padał niemal w całym kraju. Najmocniej popada na zachodzie kraju, gdzie może spaść do 40 mm.

Spodziewane ocieplenie, możliwe burze

Prognozowana temperatura powietrza - 15 maja | Źródło: meteomodel.pl
Prognozowana temperatura powietrza – 15 maja | Źródło: meteomodel.pl
Prognozowana temperatura powietrza - 16 maja | Źródło: meteomodel.pl
Prognozowana temperatura powietrza – 16 maja | Źródło: meteomodel.pl

W środę na wschodzie kraju wzrost temperatur do 18 stopni, na zachodzie w strefie silniejszych opadów, temperatury nie przekroczą 10 stopni, wyjątkiem może być część województwa zachodniopomorskiego oraz lubuskiego. Z kolei w czwartek wzrost temperatury niemal w całym kraju, gdzieniegdzie słupki rtęci mogą przekroczyć 20 stopni. Wyraźnie chłodniej na północy Polski.

Na jutro model GFS przewiduje rozwój komórek burzowych we wschodniej i południowo-wschodniej Polsce. Na obszarze tym wartość energii CAPE będzie wynosiła około 500 J/kg, a wartości Lifted Index będą oscylować w granicy -1, -2. Czynnikiem hamującym konwekcję, a tym samym przeciwdziałającym powstaniu burz, może okazać się zachmurzenie, jednak jeśli po porannych opadach niebo rozpogodzi się, można spodziewać się mocniej uwodnionych burz, opadów małego gradu oraz porywów wiatru w okolicach 60-70 km/h.

W kolejnych dniach temperatura regularnie będzie osiągać powyżej 20 stopni, pod koniec bieżącego tygodnia burze mogą występować niemal w całym kraju, zarówno w dzień jak i w nocy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here