Atak zimy w maju prognozy wskazują na bardzo dużą anomalię
Atak zimy w maju. Prognozy wskazują na bardzo dużą anomalię

Pogoda szykuje nam bardzo duże ochłodzenie, które ma nadejść w nocy z niedzieli na poniedziałek (10/11 maja). Opady deszczu mają przejść w opady śniegu, a następnie temperatura spadnie w pobliże zera stopni. W ciągu dnia także ma padać śnieg i zrobi się biało. Ochłodzenie potrwa kilka dni.

Modele pogodowe przewidują załamanie pogody

Pogoda w tym roku nie ma dla nas żadnej litości, ponieważ zaraz po weekendzie czeka nas bardzo duże ochłodzenie, opady śniegu i przymrozki. W najbliższych dniach pomiędzy Islandią a Wyspami Brytyjskimi dojdzie do rozbudowy układu wysokiego ciśnienia, na obrzeżach którego uformują się chłodne fronty atmosferyczne. Arktyczny chłód spłynie do nas właśnie z tego kierunku.

Temperatura maksymalna w Polsce 10 maja model UM
Temperatura maksymalna w Polsce 10 maja model UM. Grafika mapy.meteo.pl

Przed nadejściem chłodów czeka nas niemal letnia niedziela. Na zachodzie kraju temperatura wzrośnie do 24-26 stopni Celsjusza. Dopiero wieczorem w tej części kraju mogą przejść burze, które będą zapowiedzią głębokich zmian w pogodzie. Ochłodzenie potrwa kilka dni i rozpocznie się już w nocy z 10 na 11 maja.

O prawdopodobnej zimnej pierwszej połowie maja pisaliśmy w prognozie tygodniowej. Zobacz: Pogoda długoterminowa na maj 2020 – częste opady deszczu i temperatura nieznacznie ponad normę. Upały możliwe w drugiej połowie miesiąca

Temperatura maksymalna w Polsce 11 maja model UM
Temperatura maksymalna w Polsce 11 maja model UM. Grafika mapy.meteo.pl

Zimni ogrodnicy w tym roku będą naprawdę zimni

Ochłodzenie, które rozpocznie się 11 maja będzie dość głębokie. Początkowo odczują je mieszkańcy północnego zachodu kraju, a 12 maja chłodne powietrze zdominuje aurę także na wschodzie i południu. Przed nadejściem chłodu czekają nas bardzo intensywne opady deszczu, które następnie przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem i śniegu (lokalnie może spaść do 20-30 mm deszczu).

Prognoza natężenia opadów w nocy z 11 na 12 maja model UM
Prognoza natężenia opadów w nocy z 11 na 12 maja model UM. Grafika mapy.meteo.pl

Najwięcej szans na białe krajobrazy o poranku wystąpią w pasie od Dolnego Śląska po Warmię i Mazury.

Prognoza natężenia opadów 12 maja model UM
Prognoza natężenia opadów 12 maja model UM Grafika mapy.meteo.pl

Rano i przed południem we wtorek 12 maja strefa opadów dotrze do wschodniej i południowej części kraju. Tu opady nie będą już tak intensywne.

Uwaga, gdyż opadom deszczu i mokrego śniegu towarzyszyć będą bardzo silne podmuchy wiatru do 60-75 km/h, które mogą powodować uszkodzenia linii energetyczny. Warunki na drogach będą trudne.

Ochłodzenie będzie znaczne. Spora ujemna anomalia termiczna

Napływ zimnych mas powietrza będzie bardzo wyraźny. Amerykański model GFS prognozuje, że 12 maja odchylenie od normy przyjętej w odniesieniu dla lat 1979-2010 wyniesie aż -16 stopni na południowym wschodzie Polski. Jeśli prognoza modelu GFS się sprawdzi, to w ciągu dnia na zachodzie na termometrach zobaczymy zatem około 10 stopni Celsjusza, a na południowym wschodzie około 3-4 stopni.

Atak zimy w maju prognozy wskazują na bardzo dużą anomalię
Atak zimy w maju. Prognozy wskazują na bardzo dużą anomalię

Kolejne dni także zapowiadają się bardzo chłodno i to z wyraźną ujemną anomalią termiczną.

Anomalia temperatury maksymalnej 13 maja. Tego dnia temperatura maksymalnie wzrośnie do około 11-12 stopni Celsjusza.

Ujemna anomalia termiczna prognoza modelu GFS 13 maja
Ujemna anomalia termiczna prognoza modelu GFS dla 13 maja

Anomalia temperatury maksymalnej 14 maja. Temperatura maksymalna wyniesie około 12-13 stopni Celsjusza.

Ujemna anomalia termiczna prognoza modelu GFS 14 maja
Ujemna anomalia termiczna prognoza modelu GFS 14 maja

Anomalia temperatury maksymalnej 15 maja

Ujemna anomalia termiczna prognoza modelu GFS 15 maja
Ujemna anomalia termiczna prognoza modelu GFS 15 maja

Ochłodzenie potrwa najprawdopodobniej do kolejnego weekendu, czyli 16-17 maja gdy znów zrobi się ciepło z temperaturami ponad 20 stopni Celsjusza.

Czy zimni ogrodnicy to mit czy fakt? Sprawdźmy!

Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy

Okazuje się, że w popularnym przysłowiu ludowym jest sporo prawdy. O analizy tego zjawiska jakim jest coroczne ochłodzenie, które przypada mniej więcej w połowie maja, pokusili się naukowcy z na podstawie danych dostarczonych przez Obserwatorium Astronomiczne w Krakowie. Analizowany okres objął lata 1881-1980 – podaje serwis crazynauka.pl.

Okazało się, że każdego roku w maju występują głębsze okresy ochłodzenia, często też przeplatane cieplejszymi dniami. Wyraźnie jednak dało się zauważyć, że ochłodzenie często przypadało właśnie na okres 12-15 maja.

Ochłodzenie zaznaczało się nie tylko w Polsce, ale i innych krajach Europy. Dlatego też śmiało możemy powiedzieć, że ujemna anomalia termiczna nie jest niczym zaskakującym i podobne ochłodzenia zdarzały się w poprzednich latach. Tak prezentowała się temperatura maksymalna 9 maja 2017 roku…

Temperatura maksymalna 9 maja 2017
Temperatura maksymalna 9 maja 2017. Grafika weatheronline.pl

Pamiętajmy tylko o odpowiednim odzieniu i dbałości o zdrowie, a także o prawidłowym zabezpieczeniu upraw w przydomowych ogródkach. Każdy poranek może przynieść znaczne przymrozki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here