Meteorologiczna zima z przytupem rozpoczęła się na wschodzie Rosji. Ogromne ilości śniegu spadły na miasta Władywostok i Chabarowsk, które zostały dosłownie zasypane i sparaliżowane.

Nie tylko w Polsce drogowcom zdarza się przysnąć i dać się zaskoczyć zimie. Jednak rozgrzeszeniem w stosunku do popełnionych przewinień jest ilość śniegu, która w krótkim czasie spadła na wschodnie dzielnice Rosji. Przeważnie w ciągu jednego dnia spadło od kilkunastu centymetrów do ponad metra białego puchu, czyli tyle ile potrafi spaść przez cały miesiąc.

Bardzo trudne warunki panują w mieście Chabarowsk, gdzie opady śniegu okazały się najbardziej obfite od kilkudziesięciu lat. Mieszkańcy narzekają, że służby zajmujące się odśnieżaniem w ogóle nie były przygotowane na uporanie się z intensywnymi opadami.

Nie ma się jednak co dziwić, gdyż miejscami śniegu było tak dużo, że ten sięgał do dachów samochodów lub przysypywał je w całości. Niestety odśnieżanie w momencie, gdy obfite opady nadal się utrzymują jest typową syzyfową pracą. Na drogach panowały bardzo trudne warunki, było bardzo ślisko i dochodziło do wielu kolizji.

Pytanie czy wszyscy zdążyli wymienić opony na zimowe?

Do dzisiaj trwa intensywne odśnieżanie zasypanych miast. Jeszcze wczoraj nie udało się przywrócić normalnego ruchu, a w mieście Władywostok ponad 90% głównych dróg nie było przejezdnych. Natomiast na drogach osiedlowych nie było mowy o jakiejkolwiek komunikacji. Mieszkańcy, którym jednak udało się wyjechać byli zmuszeni porzucać swoje samochody z powodu niemożliwej dalszej jazdy.

W najbliższym czasie intensywne opady śniegu związane ze wspomnianym frontem atmosferycznym przeniosą się nad Japonię.

Comments are closed.