Deszcz meteorów, czyli
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Już dzisiejszej oraz jutrzejszej nocy na niebie pojawią się Leonidy. Maksimum tego corocznego roju zazwyczaj przypada w dniach 17-18 listopada.

Leonidy związane są z kometą 55P/Tempel-Tuttle, ponieważ faktycznie są drobinami materii wyrzuconymi przez wspomnianą kometę. W przeszłości Leonidy odznaczały się niezwykłą aktywnością. W roku 1833 w Ameryce Północnej można było zaobserwować aż 27 tysięcy meteorów na godzinę! Niestety aktywność roju jest zmienna. W latach 1998-2002 odnotowywano już niespełna 3 tysiące meteorów w ciągu jednej godziny.

W roku 2015 Leonidy będą jeszcze mniej aktywne. Prognozy mówią o około 20 meteorów na godzinę, lecz wśród tych 20 istnieją bardzo duże szanse na pojawienia się bolidu, czyli bardzo jasnego meteoru.

Przypominamy, że radiant roju znajduje się w pobliżu gwiazdozbioru Lwa, dlatego nasze oczy powinniśmy skierować w kierunku północnego horyzontu. Obserwacjom nie będzie przeszkadzać Księżyc, niestety wszystko wskazuje, że nie dopisze pogoda, gdyż będzie pochmurno i mglisto.