Już jutro, a więc 10 czerwca kolejne ciekawe atrakcje na niebie. W bliskim sąsiedztwie będziemy mogli zobaczyć Księżyc i Saturn. O ile wczesna wiosna potrafi uprzykrzyć obserwacje pochmurnym niebem, o tyle jej późna część – mowa o wiośnie astronomicznej – potrafi przynieść kilka dni naprawdę pogodnego nieba. Już jutro na niebie złączenie Księżyca i Saturna.

Księżyc w czerwcu nie unika bliskich złączeń z planetami i gwiazdami. Tuż po minięciu Marsa i Spiki, o czym informowaliśmy na naszym facebook’u, tym razem nasz satelita spotka się z Saturnem. W tym przypadku również zobaczymy bardzo bliskie złączenie.

ksiezyc-saturn-10.06.2014-panorama
Kliknij, aby powiększyć grafikę. Księżyc i Saturn 10-11.06.2014, sekwencja wzajemnych położeń między 21:30 a 2:30 co godzinę (źr. Stellarium)

 

Odległość między obiektami wyniesie nieco ponad 1 stopień. Najbliżej siebie te ciała niebieskie będą tuż po zapadnięciu zmierzchu 10 czerwca. Obserwujmy zjawisko od godziny ok. 21:30. Nocne Marki mogą śledzić przebieg złączenia do około godziny 2:45, kiedy obiekty zajdą za horyzont. Zauważymy wtedy, jak Księżyc w ciągu kilku godzin oddalił się od Saturna dzięki swojemu własnemu ruchowi po sferze niebieskiej. Przedstawia to grafika podana powyżej.(kliknij w obrazek, aby powiększyć).

Materiał opracowany przez portal niebozaoknem.pl