Przed nami najbardziej spektakularna koniunkcja w 2014 roku. 18 sierpnia nad ranem Wenus i Jowisz stworzą na niebie przepiękny duet. Odległość, jaka będzie je dzielić, to zaledwie 13 minut kątowych, czyli mniej, niż połowa średnicy tarczy Księżyca!

Aby zaobserwować to zjawisko, trzeba wstać bardzo rano. Planety będą widoczne nisko nad wschodnim horyzontem od około godziny 4:15, do około 5:15. Później będzie już zbyt jasno, aby zobaczyć te obiekty. Warto wypatrywać tego złączenia już od godziny 4:00 i zacząć je obserwować od momentu, kiedy planety wzejdą nad horyzont. Czasu do wschodu Słońca nie będzie za wiele i każda minuta jest cenna.

Separacja między Jowiszem i Wenus będzie na tyle mała, że, posiadając lornetkę lub teleskop, można pokusić się o zobaczenie w polu widzenia obu planet oraz księżyców galileuszowych Jowisza. Jeśli mamy możliwość wykonania zdjęcia tego układu, na pewno nie pożałujemy wykorzystania okazji.

wenus-jowisz-18.08.2014
Porównanie separacji Wenus i Jowisza 18.08.2014 z wielkością tarczy Księżyca (Grafika. Stellarium)

Powyższa grafika pokazuje porównanie odległości między planetami ze średnicą Księżyca. Nie trzeba chyba nikogo namawiać do wstania rano w poniedziałek 18 sierpnia.