Wiosna na przełomie kwietnia i marca

W nocy z piątku na sobotę oraz przez pierwszą część soboty czeka nas kolejne uderzenie silnego wiatru, o którym informowaliśmy w tym artykule. Niedziela „postanowiła” nieco wynagrodzić gorszy okres w pogodzie.

Spodziewana sytuacja synoptyczna w niedzielę

Sytuacja synoptyczna w Europie w niedzielę 17 marca
Sytuacja synoptyczna w Europie w niedzielę 17 marca | źródło: metoffice.gov.uk

Jednym z winowajców wietrznej aury będzie silny prąd strumieniowy, który sięgnie również Polski. W środowisku wspomnianego prądu, na froncie atmosferycznym powstanie niż wędrujący w kierunku Skandynawii i „zaciągający” ciepłe powietrze z południa Europy.

Co czeka nas w sobotę oraz niedzielę?

Temperatura w sobotę 16 marca
Temperatura w sobotę 16 marca | Źródło: meteomodel.pl
Opady deszczu w sobotę 16 marca
Opady deszczu w sobotę 16 marca | Źródło: mapy.meteo.pl

W godzinach porannych, w sobotę, silny wiatr utrzyma się jeszcze na wschodzie kraju – w porywach do 80 km/h. Na północnym wschodzie oraz wschodzie Polski opady deszczu, które wraz z upływem godzin będą zanikać. Pod koniec dnia nad zachód kraju wkroczy strefa z opadami deszczu wędrująca w nocy w kierunku północno-wschodnim. Najcieplej na południu i południowym-zachodzie – do 10 stopni. W centrum 7, na północnym wschodzie temperatura nie przekroczy 5 stopni.

Temperatura w niedzielę 17 marca
Temperatura w niedzielę 17 marca | Źródło: meteomodel.pl
Porywy wiatru w niedzielę 17 marca
Porywy wiatru w niedzielę 17 marca | Źródło: meteomodel.pl

W niedzielę nad Polskę napłynie ciepłe powietrze z południa Europy. Niemal w całym kraju temperatura przekroczy 15 stopni. W godzinach porannych przelotnie może popadać na północnym wschodzie kraju, z kolei wieczorem na północnym zachodzie. Ciepła aura będzie wiązała się również z silniejszym wiatrem. Na zachodzie i północnym zachodzie Polski w porywach do 60-70 km/h, centrum do 50 km/h.

W marcu jak w garncu

Niestety, tak duże ocieplenie będzie tylko chwilowe, w poniedziałek w całej Polsce temperatura nie przekroczy 10 stopni. Podobnie wyglądają prognozy na kolejne dni, odpoczniemy również od silnego wiatru. Następne większe ocieplenie modele przewidują na koniec przyszłego tygodnia, jednakże z uwagi na długi termin prognozy, jest ona obarczona sporym błędem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here