Tornada w USA
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Niedawno rozpoczęty sezon tornad w Stanach Zjednoczonych daje się mocno we znaki Amerykanom. W kilku stanach ich liczba znacząco przekracza wieloletnią średnią.

Stan Mississipi z jednym z najbardziej intensywnym początkiem sezonu w historii

Średnia dla kwietnia w stanie Mississipi wynosi 21 tornad, a średniorocznie występuje tam około 45, tymczasem w pierwszych czterech miesiącach tego roku odnotowano aż 83 tego typu zjawisk!

Wyjątkowość tego sezonu burzowego potwierdza również fakt, iż na początku tego roku wystąpiło więcej trąb powietrznych, niż w czterech poprzednich latach razem wziętych! Nie jest to jednak najgorszy start w historii. W 2011, w samym kwietniu, w stanie Mississipi wystąpiło aż 131 tornad, a większość z nich podczas słynnego tornado outbreak (wystąpienie wielu tornad spowodowanych przez ten sam system burzowy). Wydarzenie to nazwano później 2011 Super Outbreak – w ciągu 3 dni, w USA, zostało potwierdzonych 360 trąb powietrznych. Spowodowało ono szkody w wysokości 11 miliardów dolarów, a życie straciło około 320 osób. Najsilniejsze tornado wygenerowało wiatr o prędkości 340 km/h, a w niektórych miejscach zaobserwowano grad o średnicy 11 cm! Polecamy 30-minutowy film (naprawdę warto!) przedstawiający, niektóre z potężnych zjawisk:

Inne stany również powyżej przeciętnej

W stanie Alabama odnotowano 71 tornad, gdzie średnia do końca kwietnia wynosi 22, w Georgii 53 w porównaniu do 14, natomiast w Missouri potwierdzono 44, przy średniej wynoszącej 16. W stanach, gdzie trąby powietrze występują stosunkowo rzadziej, również mamy do czynienia z ponadprzeciętną aktywnością. W Virginii, do końca kwietnia potwierdzono 19 (średnia 3), w Pensylwanii 15 (średnia 2).

W całych Stanach Zjednoczonych, do 5 maja, potwierdzono 545 tornad – jest to liczba zdecydowanie większa od 25-letniej średniej w analogicznym okresie czasu, kiedy to odnotowywano 321 takich zjawisk.

Synoptycy AccuWeather prognozują, że w maju w Stanach Zjednoczonych wystąpi około 325 (średnia 269), a w czerwcu około 200 tornad (229).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here