Pożar buszu w Kalifornii
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

W ostatnich dniach aura rozpieszcza mieszkańców Polski. Mniej zadowoleni są na pewno strażacy, którzy już o tej porze roku mają dużo pracy związanej z gaszeniem pożarów.

Zagrożenie pożarowe w Polsce

Zagrożenie pożarowe w Polsce, stan na 04.04 | Źródło: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/
Zagrożenie pożarowe w Polsce, stan na 04.04 | Źródło: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Jak widać na załączonej grafice niemal w całej Polsce obowiązuje najwyższy stan zagrożenia pożarami. Wysoka temperatura, niska wilgotność ściółki i powietrza sprzyjają tej sytuacji. Tym samym bardzo łatwo może dojść do zaprószenia ognia, a w konsekwencji do pożaru. Opady deszczu, które będą możliwe w weekend mogą odrobinę zmniejszyć stan zagrożenia.

Wypalanie traw

Niestety, nadal główną przyczyną pożarów o tej porze roku jest wypalanie traw. Co roku mamy do czynienia z tysiącami takich przypadków. W samym 2017 roku odnotowano ponad 38 tysięcy pożarów. Mimo prowadzonych akcji edukacyjnych wiele osób uważa, że takie działanie pomaga danemu ekosystemowi. Prawdą jest, że pożary obniżają żyzność gleb oraz niszczą florę i faunę na danym terenie. Bardzo ważna jest dalsza edukacja różnych grup społecznych, przede wszystkim rolników.

Pożary w Polsce

Góra Kalwaria

Pożar traw w Górze Kalwarii na Mazowszu. Spłonęło około 30 hektarów.

Opublikowany przez Polski Serwis Pożarniczy – Remiza.pl Środa, 3 kwietnia 2019

Jak podaje Polski Serwis Pożarniczy, tylko 2. kwietnia strażacy blisko 1200 razy wyjeżdżali do pożarów lasów i traw. Należy pamiętać, że przy obecnym zagrożeniu nawet najmniejszy niedopałek czy iskra może spowodować pożar. Prosimy o zachowanie ostrożności!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here