Pogodne niebo, lato w pełni

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu prognozy tegorocznego lata warto poinformować, że są to przewidywania długoterminowe, które oczywiście mogą być nietrafione. Miłośnicy burz z Polski proszeni są o spokój i nie nastawianie się na cotygodniowe trójki od Estofexu.

Prognoza sezonowa na lato 2017
Prognoza sezonowa na lato 2017. Źródło: accuweather.com

Najgroźniejsze burze w Niemczech, Czechach oraz Polsce

Polska znalazła się w obszarze, gdzie ryzyko wystąpienia gwałtownych burz będzie największe. Niewykluczone jest powstanie kilku tornad, wszak nasz kraj leży w Europejskiej Alei Tornad. Ponadto duże zagrożenie będą ze sobą niosły opady gradu oraz zjawisko downburstu.

Jak widać na załączonej mapce obszar ten rozciąga się od Szwajcarii, przez południowe Niemcy, Czechy, oraz większą część Polski. Oczywiście nie oznacza to, że całe lato upłynie pod znakiem burz. Meteorolodzy AccuWeather przewidują w drugiej połowie lata krótkie, lecz intensywne fale upałów w Europie Zachodniej oraz Środkowej.

Niebezpieczne upały we Włoszech oraz na Bałkanach

Długiego, gorącego lata mogą spodziewać się mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego oraz Bałkańskiego. Niebezpieczne, długotrwałe fale upałów spodziewane są przede wszystkim w lipcu i sierpniu. Niektóre z nich, z temperaturą powyżej 32 stopni C, będą trwały ponad tydzień. Według meteorologów AccuWeather w obszarze największego zagrożenia upałami znajdują się między innymi Bułgaria, Węgry, Macedonia oraz Rumunia.

Mimo bardzo mokrego okresu od stycznia do kwietnia kolejnymi problemami, z którymi będą się zmagać mieszkańcy tej części Europy będzie smog oraz ryzyko wystąpienia suszy.

Susza może wystąpić również we wschodniej Europie

Podobnie jak na Półwyspie Apenińskim oraz Bałkanach we wschodniej Europie spodziewane są upały, choć nie tak intensywne. W związku z tym istnieje duże ryzyku rozwoju suszy w tej części Starego Kontynentu.

Pożary na Półwyspie Iberyjskim

W Hiszpanii oraz Portugalii lato nie będzie wyróżniało się niczym szczególnym. Tradycyjnie, dla tego regionu, będzie ono gorące oraz bardzo suche, co oczywiście zwiększy zagrożenie pożarowe, które swój najwyższy poziom osiągnie w drugiej połowie lata. Niestety, komórki burzowe przechodzące nad tą częścią Europy będą zwiększą ryzyko pożarowe.

W Wielkiej Brytanii tradycyjnie

Wzorce pogodowe wskazują na dość normalne lato, do którego Brytyjczycy są przyzwyczajeni. Nie zabraknie miejsca dla atlantyckich sztormów, które przyniosą deszczową pogodę. Najwięcej deszczu spadnie w Szkocji, natomiast Walia oraz południowa Anglia ma szansę na największą ilość dni ze słońcem.