W ostatnich dniach do bardzo groźnych zjawisk pogodowych doszło w Stanach Zjednoczonych. W stanie Nebraska pojawiły się groźne burze z bardzo dużym gradem, porywistym wiatrem oraz ulewami. Doszło też do powstania bliźniaczych tornad.

Bliźniacze tornada ukształtowały się w stanie Nebraska w pobliżu miasta Pilger, o godzinie 16:20 czasu miejscowego. Doszło do poważnych uszkodzeń, gdyż siła tornad była ogromna, przynajmniej jedna osoba poniosła śmierć. Ponadto wiele osób zostało rannych w tym 16 jest w stanie krytycznym, obecnie przebywają na oddziale intensywnej terapii.

Nagranie pokazujące tornada można zobaczyć poniżej.

Do zarejestrowanego zjawiska dochodzi bardzo rzadko, natomiast jeszcze rzadziej zdarza się, że oba tornada mają tak ogromną siłę i utrzymują się tak długo. Czasami zdarza się, że tornada mogą mieć wspólny mianownik, to znaczy że „miejsce w chmurach”, z którego schodzą może być współdzielone przez dwa wiry. W tym wypadku nie ma mowy o takiej sytuacji, co czyni te tornada jeszcze bardziej unikalnymi.

Służby meteorologiczne analizując sytuację synoptyczną zauważyły, że warunki do powstania potężnych burz i tornad były bardzo sprzyjające.