W ostatnich dniach do bardzo groźnych zjawisk pogodowych doszło w Stanach Zjednoczonych. W stanie Nebraska pojawiły się groźne burze z bardzo dużym gradem, porywistym wiatrem oraz ulewami. Doszło też do powstania bliźniaczych tornad.

Bliźniacze tornada ukształtowały się w stanie Nebraska w pobliżu miasta Pilger, o godzinie 16:20 czasu miejscowego. Doszło do poważnych uszkodzeń, gdyż siła tornad była ogromna, przynajmniej jedna osoba poniosła śmierć. Ponadto wiele osób zostało rannych w tym 16 jest w stanie krytycznym, obecnie przebywają na oddziale intensywnej terapii.

Do zarejestrowanego zjawiska dochodzi bardzo rzadko, natomiast jeszcze rzadziej zdarza się, że oba tornada mają tak ogromną siłę i utrzymują się tak długo. Czasami zdarza się, że tornada mogą mieć wspólny mianownik, to znaczy że „miejsce w chmurach”, z którego schodzą może być współdzielone przez dwa wiry. W tym wypadku nie ma mowy o takiej sytuacji, co czyni te tornada jeszcze bardziej unikalnymi.

Służby meteorologiczne analizując sytuację synoptyczną zauważyły, że warunki do powstania potężnych burz i tornad były bardzo sprzyjające.