W wyniku bardzo intensywnych opadów deszczu w północnych regionach Afganistanu doszło do powodzi błyskawicznej. Ponad 50 osób poniosło śmierć, los wielu innych pozostaje nieznany. Do wydarzenia doszło w prowincji Baghlan na północy kraju.

Zjawisko powodzi błyskawicznej ma miejsce w wyniku bardzo intensywnych i lokalnych opadów. Często dochodzi wówczas do osuwisk ziemi i lawin błotnych. Czasu na ewakuacje jest bardzo mało, a czasami w zależności od ułożenia terenu jest ona wręcz niemożliwa. Poniżej prezentujemy nagranie ze stanu Utah w Stanach Zjednoczonych:

oraz ze stanu Arizona:

Ulewne deszcze przeszły nad północnymi regionami kraju, największe szkody odnotowano w prowincji Beghlan – mapa google. Ponad 50 osób poniosło śmierć, los wielu pozostaje nieznany. Wśród zabitych jest wiele matek z dziećmi, nieoficjalnie władze mówią o 66 ofiarach śmiertelnych.

Powódź zniszczyła ponad 2 tysiące domów, wiele upraw zostało zniszczonych. Żywioł pochłoną także tysiące sztuk bydła. Podobnie trudna sytuacja panuje w innych regionach tego kraju, w Jowzjan, Faryab i Sar-e-Pul zginęło łącznie 159 osób, wiele innych pozostaje bez dachu nad głową.

To nie niestety nie pierwsza powódź w tym kraju, która przynosi tak duże zniszczenia. W ostatnim miesiącu doszło do poważnej lawiny błotnej, która pochłonęła życia niemal 300 osób.

Źródło zdjęcia: euronews.com