Powrót bocianów to rychłe nadejście wiosny
Powrót bocianów to rychłe nadejście wiosny (pixabay.com)

Koniec lutego i rozpoczynający się marzec to oczekiwanie na upragnioną wiosnę. Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale bocian to co innego. Kiedy do Polski przylatują bociany, które podobnie jak jaskółki są symbolem nadchodzącej wiosny?

Kiedy przylatują bociany?

Bociany przylatują do Polski już na początku marca, lecz większość powrotów ma miejsce dopiero w kwietniu. Zdarza się także, że z najdalszych miejsc bociany przylatują do Polski dopiero w maju. Od czego to zależy?

Wszystko zależy od zimowania bocianów w ciepłych krajach – te które zimują na południu Afryki mają do pokonania ponad 10 tysięcy kilometrów. Dziennie bociany pokonują około 300-400 kilometrów, zdarzają się odcinki zarówno dłuższe jak i krótsze – podaje magazyn magazyn.salamandra.org.pl.

Bociany pokonując tak duże odległości wykorzystują prądy wznoszące powietrza, które występują nad lądem (ląd ogrzewa się dużo szybciej, stąd pojawiają się ciepłe prądy wznoszące). Bociany szybując, omijają akweny wodne, stąd ich wędrówka do Europy i późnym latem do Afryki ma miejsce wyłącznie nad lądem. Bociany, które w większości przylatują do Polski wykorzystują cieśninę Bosfor, a te lecące do zachodniej części Europy Gibraltar.

Monitoring lotów bocianów - Stowarzyszenie Ptaki Silesiana
Monitoring lotów bocianów – Stowarzyszenie Ptaki Silesiana. Grafika: ptaki-silesiana.pl

Bociany coraz bliżej naszego kraju

Śledząc wędrówkę bocianów, które mają założone czipy można zauważyć, że te powoli zmierzają do Polski. Tak jak wspomnieliśmy drogi do naszego kraju wiodą dwiema trasami, przez Gibraltar – tę trasę wybierają przede wszystkim bociany z zachodu kontynentu, często zdarza się, że zimują w Hiszpanii oraz cieśninę Bosfor – tą trasę obrały sobie polskie bociany. Wracając do swoich lęgowisk większość z bocianów wybiera trasę wzdłuż Nilu, skąd kierują się na Bliski Wschód, zaś dalej przez Turcję prosto do domu.

Wędrówkę bocianów można śledzić pod linkiem: http://ptaki-silesiana.pl/4/18/monitoring-lotow.html oraz na forum: http://www.bociany.edu.pl/forum/index.php?c=23

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here