Powrót bocianów to rychłe nadejście wiosny
Powrót bocianów to rychłe nadejście wiosny (pixabay.com)

Większość z nas zastanawia się kiedy w końcu bociany przylecą do Polski. Okazuje się,  że już w lutym pierwsze z nich znalazły drogę do Polski. O czym zresztą zdarzyło się nam napisać. Wówczas informowaliśmy, że część z tych sympatycznych ptaków rozpoczęła wędrówkę, lecz spora część z nich dopiero do niej się szykowała. Jak wygląda sytuacja obecnie?

Bociany coraz bliżej naszego kraju

Śledząc wędrówkę tych ptaków musimy stwierdzić, że lada moment zaczną się masowe przyloty do Polski. Drogi do naszego kraju wiodą dwiema trasami, przez Gibraltar – tę trasę wybierają przede wszystkim bociany z zachodu kontynentu, często zimują w Hiszpanii oraz cieśninę Bosfor – tą trasę obrały sobie polskie bociany. Wracając do swoich lęgowisk większość z bocianów wybiera trasę wzdłuż Nilu, skąd kierują się na Bliski Wschód, zaś dalej przez Turcję prosto do domu.

Przyglądając się trasom wędrówki bocianów, które mają założone czipy możemy śmiało powiedzieć że lada moment ptaki te masowo pojawią się w Polsce. Spora część z nich jest już w Turcji lub krajach zachodniej Europy. Dziennie bociany pokonują około 150-250 kilometrów. Spora część z nich zatrzymała się jeszcze na południu Europy, aż tak bardzo spieszyć się nie muszą z powrotem.

Ornitolodzy z południa Europy oraz północy Afryki mówią o ogromnych stadach liczących setki a nawet tysiącach osobników.

Co sądzisz o artykule?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

Comments are closed.