Grupa brytyjskich naukowców, skupiająca badaczy z kilku uniwersytetów dokonała niezwykłego odkrycia pod lodami Antarktydy. Okazało się, że pod grubą warstwą lodu znajduje się ogromny kanion, długi na niemal 300 kilometrów i głęboki na prawie 3 kilometry.

Odkrycia dokonano dzięki materiałom zebranym przez satelitę oraz radary, które są w stanie przeniknąć przez struktury lodu położonych na wyżynie Ziemi Ellswortha. Naukowcy spędzili 3 lata, na dokładne przeglądając mapy zachodniej Antarktydy. W ten sposób byli w stanie dokładnie nakreślić, że pod ogromną warstwą lodu znajduje się subglacjalna dolina, głęboka nawet na 3 kilometry o długości przeszło 300 kilometrów i o szerokości dochodzącej do 25 kilometrów. W niektórych miejscach najgłębsze miejsca doliny są nawet 2 kilometry ponad poziomem morza.

Antarctica600
Kliknij, aby powiększyć

Zdaniem naukowców odkrycie to ma pomóc w lepszej analizie i śledzeniu zmian zachodzących na Antarktydzie. Znając dokładne ułożenie lodu, oraz jego grubość naukowcy chcą dokładnie przeanalizować sposób w jaki zwiększała się pokrywa śnieżna na Antarktydzie. Sugerują również, że podobne odkrycie można dokonać w Arktycznej części Kanady, Alaski czy na Półwyspie Antarktycznym.

 

2 KOMENTARZE

  1. mnie ciekawi jedno, jeśli tam jest tak głęboki kanion to jak ten w stanach to musiała tam płynąć rzeka lub coś innego co ten kanion spowodowało:)

Comments are closed.