Zima wciąż daje się we znaki w Bułgarii, gdzie po intensywnych opadach śniegu sporo miejscowości odciętych jest od świata. Najgorsza sytuacja panuje w górzystych terenach południowej części kraju.

Początek marca w południowej części Bułgarii zapisze się jako jednej z najbardziej śnieżnych w historii tego kraju. Sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ wciąż do dziesiątek miejscowości nie ma dojazdu oraz nie przywrócono energii elektrycznej. Służby robią co mogą, na szczęście opady się skończyły i zrobiło się cieplej. Mimo to, na południu kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

Najwięcej śniegu leży obecnie w regionie pasma górskiego Rodopy, gdzie pokrywa śnieżna sięga niemal 160 centymetrów, a w zaspach wynosi ponad 3 metry. Śnieg, jest mokry i bardzo ciężki, dlatego wiele drzew łamało się z powodu ogromnego ciężaru. To spowodowało zerwanie linii energetycznych. Wysoka warstwa śniegu utrudnia dotarcie do wszystkich miejsc, gdzie pojawiła się awaria.

Bulgaria-9Mar2015

Tegoroczne opady śniegu nie są przypadkiem odosobnionym. Już w przeszłości dochodziło do intensywnych opadów i paraliżu kraju. Położenie geograficzne i topografia terenu sprzyjają występowaniu intensywnych opadów w tym regionie Europy.

Zdjęcia: dnes.dir.bg