Super tajfun Hagupit
Super tajfun Hagupit. Zdjęcie: NASA

W nocy z 14 na 15 stycznia depresja tropikalna „Mekkhala” umocniła się i osiągnęła status burzy tropikalnej.

Dzięki pomiarom wykonanym przez urządzenie NASA o nazwie GPM’s Microvawe Imager, w pobliżu oka niżu tropikalnego zaobserwowano opad o wysokości aż 71,63mm na godzinę.

Wysokość sumy opadu w burzy tropikalnej "Mekkhala" (zdjęcie: NASA)
Wysokość sumy opadu w burzy tropikalnej „Mekkhala” (zdjęcie: NASA)

W siedzibie NASA w Greenbelt wygenerowano mapę 3D ukazującą wysokość wierzchołków chmur, znajdujących się we wschodniej części tego dynamicznego niżu. Najwyższe partie chmur burzowych osiągały wysokość nawet 13 kilometrów.

15 stycznia o godzinie 9 UTC centrum „Mekkhala’i” znajdowało się 513km w kierunku NNW od miejscowości Koror, na wyspie Palau. W tym czasie największe porywy wiatru osiągały prędkość  62km/h. Burza tropikalna przemieszcza się w kierunku zachodnim, z prędkością 15km/h.

We wschodniej części "Mekkhala'i" chmury burzowe osiągały wysokość 13km
We wschodniej części „Mekkhala’i” chmury burzowe osiągały wysokość 13km (zdjęcie: NASA)

Joint Typhoon Warning Center prognozuje, że w ciągu kolejnego dnia „Mekkhala” będzie się powoli intensyfikować i gdy 17 stycznia dotrze do centralnych części regionu Visayas, porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość powyżej 90 km/h. Dnia 19 stycznia burza tropikalna dotrze do miasta Manila, na wyspie Luzon, skąd dalej będzie kierować się w kierunku Morza Południowochińskiego.