Pogodne niebo w górach, ciepła pogoda

W zeszłym tygodniu praktycznie codziennie wydawaliśmy ostrzeżenia o możliwości występowania burz, wielokrotnie obszarem, nad którym mogły występować groźne zjawiska atmosferyczne było południe Polski. Niestety w sobotę turyści odnaleźli zwłoki w okolicach Zawratu, jak okazało się później najprawdopodobniej przyczyną śmierci była ucieczka przed burzą.

Śmierć dwóch osób w Tatrach

W sobotę turyści odnaleźli ciało zmarłej osoby w pobliżu Zawratu. Ratownicy TOPRu, którzy przybyli na miejsce zdarzenia sprawdzając okoliczny teren odnaleźli ciało kolejne osoby. Po kilku godzinach ratownicy ustalili, że ciała należą do dwóch osób nocujących na przełęczy Zawrat. W nocy rozpętała się burza, która zmusiła turystów do jak najszybszego opuszczenia terenu. Ucieczka przed burzą, ośnieżoną ścianą bez sprzętu, który został znaleziony przy namiocie, doprowadziła do tragedii.

Zasady zachowywania się podczas burzy w górach

Poniżej kilka informacji jak zachowywać się podczas burzy w górach

1. Unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew. Jeśli to możliwe jak najszybciej rozpocznij schodzenie w dół.

2. Oddal się od cieków wodnych (np. wody spływającej żlebem) oraz metalowych ułatwień (łańcuchów, drabinek), stanowiących doskonałe pole do przepływu ładunku elektrycznego

3. Będąc przy skałach, nie opieraj się o nie. Oddal się od skały o co najmniej metr

4. Ukucnij i złącz nogi razem. Jeśli to możliwe, odizoluj się od podłoża (np. plecakiem)

5. Przebywając w grupie, w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce. Należy rozproszyć się i pozostać w pewnej odległości od siebie, aby w przypadku ewentualnego porażenia ucierpiało jak najmniej osób.

za tatromaniak.pl

Lato w górach, słońce i pogodne niebo

Pogoda w górach może się bardzo szybko zmienić. Przed wyruszeniem na szlak należy koniecznie zapoznać się z aktualnymi prognozami dla regionów górskich. Burzy w górach nie można absolutnie lekceważyć, co pokazuje tragedia z 2019 roku na Giewoncie.

Warto sprawdzać informacje udostępniane przez radary opadów, detektory burz oraz aktualne prognozy burz.

Zobacz prognozy burz

Zobacz gdzie jest burza?

Zobacz gdzie pada deszcz?

Ogólne zasady zachowywania w czasie burzy

Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:

  1. Jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, unikać przebywania pod drzewami,

2. Unikać przebywania na otwartej przestrzeni, jeżeli znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni – znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego) może
dojść do przepływu prądu między stopami.

3. Jeżeli pływamy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym, unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.

4. Pozostać w samochodzie (jeżeli jesteśmy akurat w podróży) – samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.

5. Natychmiast przykucnąć jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają nam dęba”.

6. Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów.

za rcb.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here