Burza z okolic Tarnowa

Rozpoczynamy relację na żywo z pierwszego tak burzowego dnia na wschodzie i południu Polski. Zgodnie z oczekiwaniami burze rozpoczęły bardzo szybko pojawiać się od godziny czternastej. Dzisiejsze burze potrwają do późnych godzin nocnych.

15:55 Obecnie najbardziej burzowo jest w czterech województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim oraz łódzkim. Burze charakteryzują się bardzo dużą odbiciowością, na pewno pojawiają się opady gradu i nawalnego deszczu. To dopiero początek gwałtownych zjawisk burzowych.

Radar opadów misi.ayz.pl/pogodynka
Grafika: misi.ayz.pl/pogodynka

16:10 Burza, która cechowała się najwyższą odbiciowością przeszła przez miasto Włoszczowa położone na zachodzie woj. świętokrzyskiego. Pojawiły się liczne wyładowania, ulewny deszcz oraz opady gradu, który miał około 1 cm. Siła wiatru w czasie burzy wyniosła najprawdopodobniej do 50 km/h.

Burze z każdą minutą powinny przybierać na sile.

17:00 Burze rozwijają się aktualnie na wschodzie województwa łódzkiego, w województwie Małopolskim, Świętokrzyskim i Mazowieckim. Z każdą chwilą jest ich coraz więcej. W kolejnych godzinach niebezpiecznie może zrobić się także na wschodzie naszego kraju.

17:50

Burze nad Polską
Grafika: burze.dzis.net

Coraz więcej wyładowań nad Polską. Burze, które powstały w województwach południowych przemieszczają się w kierunku północnym z delikatnym odchyleniem na wschód. W najbliższym czasie burze powinny obrać wyraźnie kierunek północno wschodni. Obecnie najbardziej grzmi i pada w woj. świętokrzyskim i mazowieckim. Kolejna burza wkracza do Polski znad Słowacji. Nadal czekamy na rozwój burz w podkarpackim i lubelskim.

19:25 Burze wyraźnie połączyły się w jedną dużą strukturę. W przypadku burzy z woj. małopolskiego i śląskiego z możemy ze spokojnym sumieniem, że mamy do czynienia z układem MCS (mezoskalowy układ konwekcyjny). Burze jak zaznaczyliśmy w ilustracji poniżej przemieszczają się w kierunku północno wschodnim.

Grafika misi.ayz.pl/pogodynka/
Grafika misi.ayz.pl/pogodynka/

Na Słowacji wciąż pojawiają się i wybuchają nowe burze. Wygląda na to, że po przekroczeniu gór wyraźnie słabną, lecz następnie ponownie dochodzi do ich umocnienia. Na linii Kraków-Kielce-Radom mamy do czynienia ze zjawiskiem training storms.

21:00 Dzisiejsza burza z okolic Szczekocin, widziana z Małopolski. Fot Dawid Kaleta

Burza z okolic Szczekocin

21:10 Zdjęcia chmur burzowych z okolic Siedlec, autor „zosia”

Nocna burza

21:20 Zdjęcia burzy z okolic Tarnowa, autor Derecho. Burza przyniosła podmuchy wiatru do 70 km/h oraz ulewne opady deszczu

21:30 Co za szelf. Fot. Ada Derecka 20 V 2015, 19:50. Kolejna burza w Karczewie koło Otwocka za fb/piorunujaco

Kolejna burza w Karczewie koło Otwocka za fb/piorunujaco
Kolejna burza w Karczewie koło Otwocka za fb/piorunujaco

21:40 Czyżby zagrzmiało w końcu i na Lubelszczyźnie? Wszystko wskazuje, że tak. Obecnie obserwujemy rozbudowujące się struktury na pograniczu lubelskiego i podkarpackiego.

Burze nad Polską
Grafika misi.ayz.pl/pogodynka/

23:00 Burze powoli słabną. Świadczy o tym bardzo szybko spadająca liczba wyładowań doziemnych. W kolejnej części nocy nadal spodziewamy się burz, lecz nie powinny one przynosić większego zagrożenia. Liczyć się musimy przede wszystkim z ulewnym deszczem.

Podsumowując dzisiejszy dzień najgroźniejsze burze pojawiły się w pasie od Małopolski po Mazowieckie. Burzom lokalnie towarzyszył grad o średnicy około 1 cm. Podmuchy wiatru dochodziły do 80-90 km/h, nie powodowały również większego zagrożenia.

Aktualizacja: W okolicy Grójca (woj. mazowieckie) burza wygenerowała grad do 3 cm. W okolicy Dąbrowy Tarnowskiego doszło do uszkodzenia około 10 budynków, z jednego wichura zerwała dach. Poza tym silny wiatr powalił kilkadziesiąt drzew za tvn24.pl)