Wał szkwałowy przed burzą

Zgodnie z zapowiedziami miniona noc okazała się bardzo burzowa. Najgroźniejsze zjawiska wystąpiły na południowym zachodzie, zachodzie i częściowo w centrum kraju. W czasie burz wiatr dochodził i przekraczał 100 km/h. Setki drzew zostało wyrwanych z korzeniami, silny wiatr zrywał dachy, jedna osoba nie żyje.

Powalone drzewa, zniszczone budynki, zatarasowane drogi, zerwane linie energetyczne, taki krajobraz pozostawiły po sobie nocne burze. W skali całego kraju straż pożarna była wzywana ponad 1500 razy, wezwania dotyczyły przede wszystkim usunięcia powalonych drzew. Cały czas pojawiają się nowe zgłoszenia, zapewne będzie ich przynajmniej 3 razy tyle.

Najbardziej ucierpiały województwa dolnośląskie, wielkopolskie, opolskie i małopolskie. W tych województwach wiatr wiał ponad 100 km/h, w Krakowie lokalna stacja meteorologiczna zmierzyła podmuch wynoszący 122 km/h.

Pojawiły się również doniesienia o trąbach powietrznych, jedna z nich miała przejść przez miejscowość Międzylesie w woj. dolnośląskim, gdzie zerwanych zostało 15 dachów. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować tych doniesień, należy jednak wziąć pod uwagę charakter zniszczeń, gdyż te są różne w zależności od kierunku wiatru. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na stronie obserwatorzy.org – Cechy szkód po przejściu zjawiska, gdzie wyjaśnione jest jak rozróżniać charakter zniszczeń.

W skali całego kraju ponad 100 tysięcy odbiorców nie ma prądu, trwają prace nad przywróceniem dostaw energii elektrycznej. W wielu miejscach wciąż są zatarasowane drogi, problemy również są na kolei, wiele kursów zostało odwołanych.

Burze spowodowały obrażenia kilku osób, jednak nie okazały się one poważne. Niestety jedna osoba zmarła, w miejscowości Studzionka drzewo spadło na samochód, w którym przebywał mężczyzna. Przypominany, że również dzisiaj spodziewamy się groźnych burz. Najgwałtowniejsze wystąpią od centrum po wschód kraju, na zachodzie Polski o ile wystąpią, to nie będą już tak niszczycielskie, jak te dzisiejszej nocy.