Burze w Polsce

Do Polski znów wracają burze. Już dzisiejszego popołudnia dadzą o sobie znać na zachodzie kraju, a w nocy także w centrum i na wschodzie. Znów głównym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady. Mocno popada na zachodzie oraz południowym wschodzie.

Sytuacja synoptyczna

Mapa synoptyczna Europy
Mapa synoptyczna Europy 14:00 01.07.2020. Grafika metoffice.gov.uk

Obecnie nasz kraj znajduje się przejściowo pod wpływem wyżu znad południa Europy, ale już w najbliższych godzinach to się zmieni. Początkowo na zachodzie i północy zaznacza się chmury frontu ciepłego, które przyniosą opady i burze. Następnie w nocy ze środy na czwartek nad Polską uaktywni się font chłodny, który przyniesie burze od centrum po wschód kraju.

Gdzie przejdą burze?

Prognoza burz 1 lipca 2020
Prognoza burz 1-2 lipca 2020

Burze w Polsce wystąpią za sprawą frontu ciepłego, który zaznaczy się na północy i zachodzie. Burze w tym regionie mogą przynieść ulewy do 10-25 mm, silniejsze porywy wiatru do 70-80 km/h, możliwe także opady małego gradu.

W drugiej części nocy oraz nad ranem (za sprawą frontu chłodnego) burze przejdą nad południowo wschodnią ćwiartką kraju. Początkowo zaznaczą się w województwach opolskim, śląskim i małopolskim. Przemieszać się będą w kierunku północno wschodnim i wschodnim. Komórki burzowe mogą się łączyć w większą strukturę, które lokalnie może przynieść bardzo silne porywy wiatru do 80-90 km/h oraz opady gradu do 2 cm. Głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu do 30-40 mm, lokalnie sumy opadów mogą być większe za sprawą zjawiska training storms.

Zobacz gdzie jest burza?

Zobacz gdzie pada deszcz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here