Gwałtowne burze występują najczęściej w lipcu i sierpniu

Coraz więcej burz pojawia się nad Polską. Z biegiem godzin burze zaczną łączyć się w struktury wielokomórkowe, przynoszące ulewy i wichury. Pojawią się też opady gradu. Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności. Gdy podróżujemy samochodem poczekajmy chwilę, aż burza ustąpi, ale pod żadnym pozorem nie zatrzymujmy się w pobliżu drzew.

W okolicy godziny 10 rano burze zaczęły się tworzyć na południu kraju, gdzie obecnie temperatura wyraźnie przekracza 30°C, dochodząc miejscami do 33-34°C. Obecnie prawdziwą wylęgarnią burz są województwa śląskie i opolskie, burze przemieszczają się w kierunku północnym z delikatnym odchyleniem na wschód. Już niedługo burzowe chmury pojawią się w kolejnych regionach Polski, najpóźniej dotrą nad wschód kraju.

Radar opadów burze 25 lipca 2015
Radar opadów. Grafika misi.ayz/pogodynka

Na grafice podanej powyżej wyraźnie widać obecne położenie frontu chłodnego, który powoli wędrować będzie w głąb naszego kraju. Obecnie znajduje się na linii Słupsk-Poznań-Wrocław. Wspomniany front już nad ranem przynosił burze na zachodzie, z kolei w centrum grzmiało za sprawą ciepłego frontu, który chwilowo sprowadził nam upalne i parne powietrze.

Ulewa z okolic Szamotuł
Ulewa z okolic Szamotuł

Podkreślamy, że najgroźniejsze zjawiska wystąpią późno po południu oraz wieczorem, przynosząc ulewy do 30-40 mm/m2, porywy wiatru, które miejscami mogą przekraczać 100 km/h. A także opady gradu (szczególnie na południu Polski) do 4 cm. W związku z gwałtownymi zjawiskami burzowymi w godzinach porannych wydaliśmy prognozę burz na dzień dzisiejszy.