Pełnia Księżyca super Księżyc
Pełnia Księżyca (pixabay.com)

Dzisiejszej nocy nad Polską będziemy mogli obserwować rzadkie zjawisko jakim jest całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko to będzie trwało blisko dwie godziny, a następne takie, przyszłe pokolenia zaobserwują dopiero w 2123 roku.

Zaćmienie Księżyca będzie składało się z 5 faz

Pierwsza z nich w Polsce nie będzie widoczna. Druga, rozpocznie się o 20:24, a naturalny satelita Ziemi powoli będzie stawał się coraz ciemniejszy, aż w końcu jego kolor przejdzie w charakterystyczną czerwień. Kolejną faza jest już faza całkowita, która rozpocznie się o 21:30 i potrwa aż do 23:13. Maksimum zaćmienia nastąpi o 22.21. Po 23:13 księżyc powoli będzie wracał do swojego „naturalnego” koloru, a dwie pozostały fazy częściowe zakończą się o 1:28. Kolejnym zjawiskiem, które zaobserwujemy tej nocy jest opozycja Marsa do Ziemi – znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Mocno świecący Mars będziemy mogli zauważyć kilka stopni pod Księżycem.

Zachmurzenie w Polsce

Prognoza zachmurzenia wygląda całkiem obiecująco. Nad Polską będzie zalegać mała ilość chmur niskich i średnich, jednakże możemy spodziewać się większego zachmurzenia związanego z chmurami wysokimi, które mimo wszystko nie powinny mocno przeszkadzać podczas obserwacji.

Pamiętajmy, że najlepszym terenem do obserwacji są obszary oddalone od miast, z jak najmniejszym zanieczyszczeniem światła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here