Dzisiejszej nocy nad Polską będziemy mogli obserwować rzadkie zjawisko jakim jest całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko to będzie trwało blisko dwie godziny, a następne takie, przyszłe pokolenia zaobserwują dopiero w 2123 roku.

Zaćmienie Księżyca będzie składało się z 5 faz – pierwsza z nich w Polsce nie będzie widoczna. Druga, rozpocznie się o 20:24, a naturalny satelita Ziemi powoli będzie stawał się coraz ciemniejszy, aż w końcu jego kolor przejdzie w charakterystyczną czerwień. Kolejną faza jest już faza całkowita, która rozpocznie się o 21:30 i potrwa aż
do 23:13. Maksimum zaćmienia nastąpi o 22.21. Po 23:13 księżyc powoli będzie wracał do swojego „naturalnego” koloru, a dwie pozostały fazy częściowe zakończą się o 1:28. Kolejnym zjawiskiem, które zaobserwujemy tej nocy jest opozycja Marsa do Ziemi – znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Mocno świecący Mars będziemy mogli zauważyć kilka stopni pod Księżycem.

Prognoza zachmurzenia wygląda całkiem obiecująco. Nad Polską będzie zalegać mała ilość chmur niskich i średnich, jednakże możemy spodziewać się większego zachmurzenia związanego z chmurami wysokimi, które mimo wszystko nie powinny mocno przeszkadzać podczas obserwacji.

Pamiętajmy, że najlepszym terenem do obserwacji są obszary oddalone od miast, z jak najmniejszym zanieczyszczeniem światła.