Słońce
Słońce Zdjęcie (pixabay.com)

2 lipca nad Ameryką Południową miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca, następna okazja do zobaczenia tego niezwykłego zjawiska na tym kontynencie już za rok – 14 grudnia.

Jak dochodzi do zaćmienia Słońca?

Zjawisko to powstaje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Zachodzi ono wyłącznie podczas nowiu, a Księżyc znajduje się dokładnie w linii prostej między Słońcem a Ziemią. Obserwujemy kilka rodzajów zaćmień: całkowite, częściowe, obrączkowe oraz hybrydowe.

Tegoroczne zaćmienie Słońca

2 lipca całkowite zaćmienie Słońca można było obserwować z Chile, Argentyny oraz na wodach południowego Pacyfiku. Rozpoczęło się ono o godzinie 18:55 i trwało 4 minuty 33 sekundy.


Dzięki technologii tegoroczne zaćmienie Słońca mogliśmy śledzić w internecie. NASA udostępniała transmisję na żywo na popularnych platformach streamingowych.

Najbliższe zaćmienia Słońca

Najbliższe obrączkowe zaćmienie słońca będzie miało miejsce jeszcze w tym roku, bo 26 grudnia i będzie widoczne między innymi z Kataru, Indii czy Sri Lanki. W Polsce bardzo płytkie zaćmienie częściowe będzie widoczne 21 czerwca 2020 roku, natomiast kolejne całkowite będzie można obserwować również z terytorium Argentyny i Chile. Mieszkańcy Europy na całkowite zaćmienie poczekają do 12 sierpnia 2026 roku. Wtedy zapraszamy do Hiszpanii, Islandii czy na Grenlandię. Dla osób zastanawiających się kiedy całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne z Polski mamy złą wiadomość – jest to 7 października 2135 roku.

https://www.instagram.com/p/BzbsJQsjsRW/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here