Pogodna i ciepła złota jesień, babie lato

Niże na zachodzie Europy i wyże na wschodzie spowodowały powstanie specyficznego układu barycznego. W wyniku tego do Polski dociera bardzo ciepłe powietrze z południa kontynentu, a od paru dni na południu Polski temperatura wzrastała w pobliże 20*C!

Cała sytuację doskonale obrazuje grafika zamieszczona poniżej. Przedstawia ona odchylenie od normy temperatur, które zanotowano w dniach 6-13 listopada, w porównaniu ze średnią wieloletnią z przedziału lat 1981-2010 dla analogicznego okresu.

odchylenie od normy wieloletniej

Rozmieszczenie układów barycznych powoduje, że do Polski dociera bardzo ciepłe powietrze z południa kontynentu. Gdyby taka cyrkulacja miałaby miejsce w czasie lata mielibyśmy do czynienia z falą upałów, a temperatury dochodziłyby do 35-37*C. Wówczas do naszego kraju płyną by strumień gorącego i wilgotnego powietrza zwrotnikowego. Bardzo duże odchylenia od normy sięgające 8*C zanotowano także na Słowacji, w Rumunii oraz na Ukrainie. W pozostałych krajach środkowej Europy także jest bardzo ciepło, a wysokie temperatury pojawiają się także w europejskiej części Rosji.

Przepływ powietrza z południa kontynentu powoduje powstawanie bardzo wydajnych opadowo frontów atmosferycznych na południu kontynentu. Ulewy odnotowywano począwszy od Francji, przez Hiszpanię, Włochy po kraje półwyspu Bałkańskiego. W najbliższych dniach ponownie ulewy przejdą przez Włochy.

Tymczasem na zachodzie kontynentu kolejne fronty, które wędrują nad Skandynawię ściągają zimne masy powietrza z północy, a jednocześnie pomagają wyżowi sprowadzać ciepłe powietrze. Zimno dociera daleko na południe i obniża wartości temperatur o kilka stopni.

Taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie, zapowiada się, że w kolejnych dniach wyże znad Rosji wycofają się nieco na wschód, przez co częściej do naszego kraju zaczną docierać fronty z zachodu. Tu też widzimy szanse, że po 20 listopada jeden z frontów atmosferycznych sprowadzi za sobą chłodniejsze powietrze i opady śniegu. Czy taki scenariusz będzie mógł mieć miejsce, przekonamy się w najbliższych dniach.

1 KOMENTARZ

Comments are closed.