Jak psy uczą się nowych słów
Jak psy uczą się nowych słów (pixabay.com)

Większość posiadaczy czworonogów, szczególnie tych szczekających czworonogów zastanawiała się jak można nauczyć psa rozumieć więcej słów i poleceń. Coś więcej niż „podaj łapę”, „aport”, „chodź tu” lub „złaź z tej kanapy”. Okazuje się, że psy rozumieją podobnie jak małe dzieci, przede wszystkim chodzi tu o sposób rozróżniania rzeczy.

Nie tylko psy tak potrafią

Trzeba powiedzieć, że nie tylko psy są takie wyjątkowe, podobnie delfiny, małpy, czy papugi są w stanie nauczyć się ogromnej liczby słów. Jednak jeśli idzie o sposób ich poznania odbywa się to bardzo podobnie jak u dzieci. Przykładowo, jeśli dasz dziecku czerwony i zielony klocek. Czerwony to ten, który już zna i zagaisz je – „chromowy klocek, nie ten czerwony”. Większość dzieci da ci właśnie ten zielony, pomimo tego, że nie wie, że akurat słowo „chromowy” odnosi się do zielonego. Dziecko same dopasowało sobie odpowiedni klocek.

Jak uwolnić „geniusz” psa?

John Pilley, który jest posiadaczem psiaka o imieniu Chaser (rasa border collie), jest zarówno autorem książki „Chaser: Unlocking the Genius of the Dog Who Knows a Thousand Words”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Chaser: Jak uwolnić geniusz psa, który zna tysiąc słów”, użył dokładnie tej metody. Przykładowo w jednym z pokoi umieści „nowy” przedmiot, którego Chaser nigdy dotychczas nie widziała. Razem z tym przedmiotem położył też inne, które akurat pies już zdążył poznać i znał ich nazwę. Wtedy Pilley zawołał psa i kazał mu przynieść ten przedmiot używając słowa, którego pies nie znał np. „pluszowa pszczoła”, za każdym razem pies reagował właściwie – łączył nową nazwę z nową zabawką.

Przez ponad 3 lata Chaser nauczył się nazw ponad 800 zabawek, 116 piłek, 26 dysków i 100 innych przedmiotów. Nie było duplikatów, każdy z przedmiotów był inny – miał inny rozmiar, wagę, wygląd i materiał. W ten sposób pies rozróżniał po nazwie 1022 przedmioty. Sprawdzano „zdolności” psa w czasie rożnych testów. W jednym z nich właściciel schował w jednym z dwóch kubków zabawkę, potem pokazał Chaser pusty kubek. W ten sposób pies skojarzył sobie, że skoro ten jest pusty, zabawka musi być w drugim. Ta gra jest wyjątkowo trudna dla większości psów, ponieważ bardzo je to dezorientuje i wymaga umiejętności „łączenia faktów”. Poprzez podniesienie pustego kubka, Pilley przyciągał w ten sposób jej uwagę, Chaser musiała przezwyciężyć jego wskazówkę. Tylko około 8% psów potrafi właściwie zareagować!

Chaser nie jest jedyny?

Rasa border collie cieszy się sławą inteligentnych psów, przykładem jest Rico, który również był tej rasy i jako pierwszy uczył się nowych słów w ten sposób. Jednak wcale to nie znaczy, że mają już na starcie mają łatwiej. Podobnie uważają właściciele Chaser i Rico, którzy twierdzą, że ich psiaki są jak każde inne. Przykładowo Chaser była czystym przypadkiem, wylosowanym z całego miotu, aby uczestniczyć w testach. Jest to naprawdę ciekawe, że „byle pies z ulicy”łamie dotychczasowy rekord.

Prawdziwym pytaniem jest, czy te umiejętności czworonogów dotyczą tylko wybranych ras, czy większości z nich, nawet mieszańców. Dlatego zachęcam do podniesienia poprzeczki swoim czworonogom i nauczenia ich nowych komend na przykład „przynieś piwo” lub „idź wyrzuć śmieci”. A co potrafią Wasze psy?

3 KOMENTARZE

  1. Mam suczkę właśnie rasy border collie i rzeczywiście szybko te psy się uczą nowych rzeczy. Tak inteligentnego psa jak ona jeszcze nie widziałam

  2. Psy to mądrale,ta rasa rzeczywiście wyjątkowa,moja sunia jamnik szorstkowłosy reaguje na wskazanie palcem i jest b. mądra,Śmiejemy się w domu ,że tylko telefonów nie odbiera .
    Artykuł super

  3. Będę mógł czuć się po części spełniony jak mój pies przyniesie mi piwo. Na razie potrzebuje psa i piwa:)

Comments are closed.