Chiński łazik przetrwał noc na Księżycu

0
151

Chiński łazik Yutu przetrwał noc na księżycu, udało się odebrać sygnał z jego nadajników. Na początku wydawało się, że misja na półmetku okazała się niewypałem. Jednak w momencie pojawienia się Słońca nad miejscem, gdzie obecnie znajduje się łazik, udało się odebrać sygnały potwierdzające sprawność robota.

Przypominamy, że w czasie dnia na księżycu temperatura wzrasta do 120*C, natomiast w czasie nocy spada do -153*C. Cała elektronika, z której zbudowany jest łazik musi być w stanie poradzić sobie z tak ogromnym kontrastem temperatury. Noc na księżycu trwa aż 14 dni ziemskich, w tym czasie łazik z konieczności został zahibernowany, aby po jej zakończeniu móc kontynuować swą misję.

W dniu wczorajszym w godzinach porannych próbowano nawiązać połączenie z łazikiem, niestety bez powodzenia. Dopiero po południu udało się przechwycić sygnał zwrotny. Wiadomość, którą tu podajemy pochodzi z amatorskiej strony internetowej, która monitoruje przestrzeń kosmiczną w poszukiwaniu sygnałów radiowych (uhf-satcom.com). Tam też znajduje się informacja, że odebrany sygnał pochodzi z łazika.

Nie oznacza to jednak, że misję da się kontynuować. Musimy uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać dalszych wieści. Przede wszystkim oficjalnych wieści potwierdzonych przez chińskich naukowców.