Opady deszczu i kwitnący zawilec

Po kilku dniach wiosennej aury, do Polski zaczęło płynąć zimne powietrze. Dziś o poranku miejscami niektórzy mogli podziwiać białe krajobrazy.

Sytuacja synoptyczna

Aktualnie Polska znajduje się pod wpływem wyżu, który ściąga do Polski zimne powietrze znad Arktyki. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w weekend.

Sytuacja synoptyczna nad Europą 12 kwietnia
Sytuacja synoptyczna nad Europą 12 kwietnia | źródło: metoffice.gov.uk

Piątek z niskimi temperaturami

Jutrzejszy dzień będzie naprawdę chłodny. Najzimniej na północy oraz na krańcach południowych, gdzie przewiduje się zaledwie 4-5 stopni. W rejonach podgórskich możliwe spadki w okolice 1-2 stopni. Cieplej w centrum kraju, ale i tam słupki rtęci nie dobiją do 10 kresek powyżej zera. Będzie 7-8 stopni.

Prognozowane temperatury w piątek 12 kwietnia wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury w piątek 12 kwietnia wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl

Opadów będzie mało, popada jedynie na południu kraju, ale za to będą to opady deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. W górach sypnie śniegiem i spadnie kilka centymetrów świeżego puchu.

Opady deszczu w piątek 12 kwietnia
Opady deszczu w piątek 12 kwietnia | źródło: meteo.pl

Sobota podobna do piątku

W sobotę czeka nas podobna aura do tej piątkowej. Temperatury w okolicach 9-10 stopni. Chłodniej na południowym zachodzie, tam 5-6 stopni. Opady jedynie na południu i południowym zachodzie. Na ogół będą to opady deszczu, w rejonach podgórskich możliwe opady mieszane.

Prognozowane temperatury w sobotę 13 kwietnia wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury w sobotę 13 kwietnia wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl

W niedzielę nieco cieplej

Nieco cieplej zrobi się w niedzielę, na południu kraju słupki rtęci podskoczą powyżej 10 stopni i pokażą 12-13 kresek powyżej zera. W centrum 10-11 stopni, zaś najchłodniej na północy, do 8-9 stopni. Nigdzie nie powinno padać, pojawi się sporo przejaśnień, zwłaszcza na zachodzie i w centrum kraju.

Prognozowane temperatury w niedzielę 14 kwietnia wg. modelu GFS
Prognozowane temperatury w niedzielę 14 kwietnia wg. modelu GFS | źródło: meteomodel.pl

Noce z przymrozkami

Po chłodnych dniach, przyjdą noce z przymrozkami. Miejscami temperatury mogą spadać w okolice -5 stopni, przy gruncie mróz z pewnością będzie większy. Warto więc zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami.

Po weekendzie ocieplenie

Po weekendzie czekają nas zmiany w pogodzie. O ile poniedziałek będzie jeszcze chłodny, od wtorku czeka nas ocieplenie. Jest szansa, że Wielkanoc będzie prawdziwie wiosenna. Na dokładne prognozy na święta będzie trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Szczegółowa prognoza na okres Wielkanocny pojawi się na naszym portalu w okolicach połowy przyszłego tygodnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here