Słoneczna, ale bezśnieżna zima
Słoneczna, ale bezśnieżna zima (pixabay.com)

Wrzesień jest miesiącem, gdy coraz częściej spoglądamy na koniec roku. To czas, gdy godzimy się z kończącym się latem, czekamy na rychłe nadejście jesieni, a potem zimy. Zastanawiamy się także nad tym jaka będzie tegoroczna jesień oraz przede wszystkim zima.

Ciepła prognoza modelu CFS

Na stronie internetowej NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) odnaleźć można prognozę sezonową modelu CFS. Nie jest to jednak oficjalna prognoza amerykańskiej Administracji, ale jedna z wielu składowych, na podstawie której taka prognoza jest tworzona. Warto jednak przyjrzeć się prognozie anomalii temperatury w najbliższych miesiącach.

Prognoza modelu CFS
Wrzesień. Grafika www.cpc.ncep.noaa.gov
Prognoza modelu CFS
Październik. Grafika: www.cpc.ncep.noaa.gov
Prognoza modelu CFS
Listopad. Grafika: www.cpc.ncep.noaa.gov

Według modelu CFS wrzesień będzie miesiącem z wyraźną przewagą ciepłych dni, czego możemy codziennie doświadczyć na własnej skórze. Obecnie anomalia do pierwszych kilku dni września wynosi aż 14 stopni Celsjusza. Wszystko jednak wskazuje, że w drugiej połowie miesiąca temperatura wróci do normy.

Kolejne miesiące jesienne według modelu będą w normie lub lekko powyżej normy. Czyżby oznaczało to dosyć szybkie akcenty zimowe? Cóż, wszystko przed nami.

A jak prezentują się miesiące zimowe?

Prognoza modelu CFS
Grudzień. Grafika: www.cpc.ncep.noaa.gov
Prognoza modelu CFS
Styczeń. Grafika: www.cpc.ncep.noaa.gov
Prognoza modelu CFS
Luty. Grafika: www.cpc.ncep.noaa.gov

Niestety graficzna prognoza modelu CFS jednoznacznie wskazuje na ciepłą zimę. Wyczytać z niej można dużą aktywność oceanu Atlantyckiego, a co za tym idzie, liczne fronty atmosferyczne przynoszące ciepłe powietrze. Nie oznacza to, że śniegu w ogóle nie będzie, jednak według prognozy modelu będą to raczej pojedyncze epizody.

To dopiero jedna z pierwszych prognoz na nadchodzącą zimę. Czekamy zatem z niecierpliwością na kolejne prognozy sezonowe.