Kwitnące bazie, to znak że wiosna tuż tuż

Od dłuższego czasu śledziliśmy prognozy i zastanawialiśmy się jaką pogodę będziemy mieć na święta i wygląda na to, że zrobi się przyjemnie ciepło. Bardzo często jest tak, że dłuższy okres niskich temperatur, w końcu zreflektowany zostanie napływem wyraźnie cieplejszego powietrza – i tak będzie właśnie w Święta Wielkanocne.

Żeby nie być gołosłownym przypomnijmy co pisaliśmy w podsumowaniu ostatniej prognozy tygodniowej – „Ocieplenie pojawi się najprawdopodobniej dopiero przed samymi świętami” (Zobacz prognoza tygodniowa 14-20 marca). O okresie cieplejszej pogody wspominaliśmy również w jednej z ostatnich prognoz, wówczas ciepło miało się zrobić dopiero po świętach. Ostatecznie wygląda na to, że ocieplenie przyjdzie w same święta i wbrew ostatnim tradycjom – święta Wielkanocne nie będą białe.

Prognozy modeli pogodowych

Prognozy wskazują na to, że przebudzi się ocean Atlantycki, który zmieni cyrkulację powietrza nad Europą. Pod koniec tygodnia do Polski zacznie docierać ciepłe powietrze z południa kontynentu.

Wyże znad zachodu i północy kontynentu zostaną zepchnięte przez niże atlantyckie nad wschód i południe Europy. Taki układ spowoduje, że zarówno niże znad Wysp Brytyjskich i wyże z południowego wschodu sprowadzą do Polski bardzo ciepłe powietrze.

Co prognozuje model GFS i ECMWF?

Bardzo optymistycznie wyglądają prognozy modelu GFS, który jako pierwszy wskazał napływ ciepłego powietrza.

Bardzo podobnie wyglądają prognozy modelu ECMWF

Zarówno jeden jak i drugi model wskazują na niemal identyczną pogodę. Opady pojawią się w sobotę, zaś niedziela i poniedziałek zapowiadają się bardzo ciepło, bez opadów i ze słońcem – więcej chmur ma być tylko na północy, a w niedzielę na zachodzie.

Warto podkreślić, że dosyć rzadko zdarza się sytuacja, że oba te modele wydają tak zbieżne prognozy. Dlatego wygląda na to, że wraz ze świętami przyjdzie ocieplenie jakiego wypatrywaliśmy już od dawna.