Zaćmienie słońca w Polsce 2015

W piątek 20 marca dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca, które będzie widoczne tylko z niewielkiego skrawka lądu. Zobaczą je wszyscy znajdujący się na terenie Wysp Owczych oraz norweskiego archipelagu Svalbard na kole podbiegunowym. Mieszkańcy Polski oraz innych Państw Europy obejrzą częściowe zaćmienie Słońca, które z obszaru naszego kraju będzie miało dość głęboką fazę.

O ile na tereny objęte cieniem Księżyca w tym momencie będzie dostać się ciężko – wszystkie bilety lotnicze i miejsca noclegowe są już wykupione od miesięcy – o tyle spokojnie możemy nacieszyć się widokiem częściowo zaćmionego Słońca z każdego miejsca Polski. W zależności od tego, gdzie się znajdujemy, zobaczymy od 70% do 80% średnicy Słońca zakrytej przez Księżyc. W uprzywilejowanej sytuacji są osoby przebywające w północno-zachodniej części kraju. W Polsce zaćmienie rozpocznie się około godziny 9:40, gdy wschodni brzeg tarczy księżycowej dotknie zachodniego brzegu tarczy słonecznej. Około godziny 11:00 zjawisko osiągnie fazę maksymalną, a tuż po 12:00 zakończy się, gdy Księżyc całkowicie opuści tarczę Słońca.

Zanim zabierzemy się za wszelkie obserwacje i próby fotografowania zaćmienia, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa. Już chwilowa ekspozycja na światło słoneczne bezpośrednio padające na nasze oczy zarówno bez, jak i za pomocą przyrządów optycznych uszkodzi trwale nasz wzrok lub doprowadzi do jego utraty!

Aby bezpiecznie obejrzeć zjawisko, należy wyposażyć się w filtr słoneczny z grubej folii mylarowej lub tzw. folii Baadera o gęstości ND 5.0, który można kupić w każdym sklepie astronomicznym za kilka złotych. Korzystając ze szkła spawalniczego, musi ono posiadać indeks co najmniej 13. Wszelkie inne popularne metody takie, jak dyskietka, płyta CD, przydymione szkło i im podobne są niebezpieczne. Nawet jeśli Słońce nas nie razi, wspomniane przedmioty przepuszczają promieniowanie UV oraz podczerwone niekorzystnie oddziałujące na wzrok. W Internecie można znaleźć wiele opisów, jak zbudować własne okulary lub filtr na lornetkę lub obiektyw aparatu. Taki zestaw porad znajduje się np. na naszej partnerskiej stronie http://niebozaoknem.pl