Burza nad Polską, chmura burzowa zakrywająca niebo

Upalnie i burzowo, dokładnie tak zapowiada się dzisiejszy dzień. Już teraz burze występują od Dolnego Śląska po Pomorze Gdańskie. W najbliższych godzinach powinny zacząć się tworzyć także na wschodzie kraju. Znów może być bardzo groźnie.

Sytuacja synoptyczna

Burze w Polsce wysypują za sprawą frontu atmosferycznego związanego z niżem znad morza Północnego. Dodatkowo nad centralną i wschodnią częścią naszego kraju pojawi się strefa zbieżności wiatru, która dodatkowo wspomagać będzie procesy piętrzenia chmur burzowych.

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

Prognoza burz

Za sprawą pofalowanego frontu atmosferycznego i linii zbieżności wiatru spodziewamy się powstania bardzo gwałtownych zjawisk burzowych. Najgroźniejszych burz spodziewamy się w drugiej części dnia i wieczorem.

Prognoza burz nad Polską

Głównym zagrożeniem ze strony burz będą ulewne opady deszczu, dochodzące do 40-50 mm. Dodatkowo superkomórki burzowe mogą wygenerować opady gradu do 4-5 cm, a lokalnie gradziny mogą być większe i osiągać ekstremalne rozmiary. Burzom towarzyszyć będą również sile porywy wiatru do 80-100 km/h.

Burze łączyć się będą w większe struktury tworząc wieczorem i w nocy mezoskalowy układ konwekcyjny (MCS). Komórki będą również bardzo elektryczne.

Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here