Oko huraganu
Oko huraganu (pixabay.com)

Ekstremalne zjawiska pogodowe i klimatyczne takie jak: rekordowe temperatury, powodzie, intensywne opady deszczu czy tornada – stają się coraz powszechniejsze w różnych miejscach na świecie. Z powodu krótkiej historii pomiarów o wysokiej częstotliwości, naukowcy niechętnie wypowiadają się na ten temat.

W środę 17 grudnia w San Francisco odbędzie się konferencja Amerykańskiego Związku Geofizycznego, na której Noah Diffenbaugh profesor Wydziału Nauk o Ziemi w Stanford, przedstawi swoje podejście do tego problemu w referacie „Ilościowy wpływ globalnego ocieplenia na prawdopodobieństwo wystąpienia ekstremalnych zjawisk klimatycznych”.

Diffenbaugh podkreśla, że do poznania prawidłowych odpowiedzi potrzebne są odpowiednio sformułowane pytania: „Media często skupiają są na tym czy globalne ocieplenie ma wpływ na konkretne zjawisko. Jednak należałoby zadać pytanie „Czy występowanie danego zjawiska jest teraz tak samo prawdopodobne, jak w przypadku niewywierania wpływu człowieka na klimat?”

Profesor twierdzi, że w procesie badawczym tego problemu potrzebne są trzy elementy: długa seria obserwacyjna; duży zbiór symulacji klimatu, wykonanych za pomocą modeli klimatologicznych oraz zaawansowane techniki statystyczne, które analizowałyby wyniki obserwacji i modeli.

„Poznanie czy częstość występowania tych zjawisk się zmieniła, pozwoli nam na przewidzenie przyszłych zdarzeń oraz ocenę ewentualnych kosztów i korzyści walki z globalnym ociepleniem” – powiedział Diffenbaugh.