Kosmos
Zdjęcie (pixabay.com)

Człowiek wciąż wierzy, że nie jest sam w Kosmosie, że gdzieś daleko, w odległej galaktyce istnieją rozumne istoty, których postura i zachowanie odpowiada ludzkim. Może właśnie dlatego, patrząc w niebo, wciąż doszukujemy się tajemniczych zjawisk i nadnaturalnych właściwości?

Man on the Moon

Od najdawniejszych czasów Księżyc – jedyny naturalny satelita Ziemi – stanowił doskonały materiał dla ludzkiej wyobraźni. „Morza” srebrzystego globu pokryte są zastygłym bazaltem, stąd też odbijają mniej światła niż obszary górskie. Z ziemskiej perspektywy masywy skalne odbieramy jako ciemniejsze plamy, a ich rozmieszczenie i wielkość stanowią pożywkę dla ludzkiej fantazji.

W zależności od szerokości geograficznej widzimy na Księżycu inne odbicia: odcisku dłoni (Indie), królika (Azja Wschodnia), drzewa (Hawaje). Europejczycy i Amerykanie doszukują się zaś wrysowanej w tarczę Księżyca twarzy człowieka. Wraz z położeniem zmieniają się także historie z nim związane. Stara angielska legenda mówi, że jest to wizerunek płaczącego mężczyzny, który postanowił pracować w niedzielę. Zuchwałość śmiałka i brak szacunku dla dnia świętego rozzłościły Pana. Bóg umieścił grzesznika na Księżycu, by na wieki stanowił przestrogę dla pozostałych wiernych. Zaś na Malezji wierzą, że jest to stary, zgarbiony człowiek siedzący pośród gałęzi drzewa. Mężczyzna stara się upleść wędkę z kory, by przy jej pomocy złowić wszystkie żyjące na Ziemi istoty. Kiedy zaś osiągnie swój cel, nadejdzie koniec świata.

Face on Mars

Viking_moc_face_20m
Porównanie zdjęć zrobionych przez sondę Viking 1 w 1976 (z lewej) i Mars Global Surveyor w 2001. Zdjęcie: wikipedia.org

Rozwój techniki oraz gwiezdne wojny toczone przez USA i ZSRR w okresie zimnej wojny, sprawiły, że wiemy coraz więcej o przestrzeni kosmicznej. 26 lipca 1976 roku badająca Marsa sonda Viking 1 przesłała do Laboratorium Napędu Odrzutowego (jedno z centrum NASA) fotografię powierzchni czerwonej planety. Część ujęć przedstawiała mariański region Cydonia Planitia. Nazwa tego obszaru nawiązuje do antycznego miasta – państwa Kydonia, położonego na północnozachodnim wybrzeżu Krety. Granice Cydonii wyznaczają dwa inne marsjańskie obszary: Acidalia Planitia oraz Arabia Terra. Ich powierzchnia okryta jest piaskiem bogatym w czerwone pyłki żelaza, dlatego widzimy je z Ziemi jako jaśniejsze równiny. Region Cydonia obfituje w liczne wzgórza oraz koliste zagłębienia powstałe w wyniku uderzenia meteorów lub komet (tzw. kratery uderzeniowe). Właśnie wśród tych struktur geologicznych dopatrzono się wzniesienia przypominającego ludzką twarz.

Conspiration Theory

Historia twarzy na Marsie obrosła w legendy i konspiracyjne teorie jakoby była ona dziełem naszych kosmicznych sąsiadów. Opinia publiczna spekulowała nad poczynaniami NASA. Mówiono, że agencja stara się zatuszować aferę, uznając oficjalnie, że sfotografowany obiekt jest naturalnym tworem ukształtowanym w wyniku erozji. Dzisiejsze badania oraz najnowsze zdjęcia powierzchni Czerwonej Planety pokazują, że to właśnie stanowisko NASA było trafne. To co nasz mózg odbiera jako twarz na Księżycu, czy też Marsie, jest jedynie grą światła i cieni. Jest to zjawisko pareidolii, polegające na dopatrywania się znajomych kształtów w przypadkowych szczegółach.

Noc spadających gwiazd
Zdjęcie (pixabay.com)

 

Nasza wyobraźnia płata nam figla, sprawia, że podobnie jak w przelatującym obłoczku widzimy baranka, tak i w przypadku marsjańskiego masywu dopatrujemy się tajemniczej twarzy człowieka. Tu należy się zatrzymać i zadać sobie pytanie: skąd bierze się w nas wola udowodnienia, że nie jesteśmy sami w kosmosie?

Czy ktoś potrafi wyjaśnić dlaczego ludzie, którzy na każdym kroku starają się podkreślić swoją indywidualność i niepowtarzalność, wierzą jednocześnie w istnienie istot mądrzejszych, sprytniejszych, gardzących i dokonujących eksperymentów na Ziemianach? Psychologowie zdołają prawdopodobnie rozwiać i tę wątpliwość. Osobiście uważam, że od historii o ufoludkach, już bardziej prawdopodobna jest przytoczona powyżej stara angielska legenda.