Halo słoneczne zdjęcie pl.wikipedia.org
Halo słoneczne zdjęcie pl.wikipedia.org

Do bardzo pięknego zjawiska optycznego doszło wczoraj (tj. 30 stycznia 2014r.) w Niemczech. Przy temperaturze poniżej -10°C, oraz przy bezchmurnym niebie, mieszkańcy mogli ujrzeć niezwykłe „halo słoneczne”, „parheliony”, oraz „krąg perheliczny” i „łuk okołozenitalny”. Wszystko to możemy zobaczyć na zdjęciach.

Czym jest „halo słoneczne”?

Zjawisko optyczne w przyrodzie, obserwowane wokół tarczy słonecznej lub księżycowej. Jest to świetlisty bądź tęczowy pierścień widoczny wokół słońca lub księżyca. Zjawisko powstaje poprzez załamanie się światła na kryształkach lodu znajdującego się w atmosferze. Występuje najczęściej na chmurach typu Cirrostratus lub we mgle lodowej.

Halo słoneczne
Halo słoneczne zdjęcie pl.wikipedia.org

Czym są „parheliony”?

Zjawisko optyczne w postaci jednego lub kilku mniejszych jasnych, białawych pierścieni występujących z boku Słońca, powstających poprzez rozpraszanie się promieni świetlnych na znajdujących się w atmosferze kryształkach lodu; słońce poboczne, pozorne.

Słońce poboczne "perhyliony"
Słońce poboczne „perhyliony” zdjęcie pl.wikipedia.org

„Łuk okołozenitalny”

Jest to zjawisko typu „halo”, a więc obserwowane wokół Słońca, czasem także Księżyca, choć wówczas widoczność jest śladowa. Światło tych obiektów odbija się od osadzonych w przestrzeni kryształkach lodu, czyniąc je widocznym z powierzchni naszej planety. Owe kryształki mają formę sześciokątnych płytek, w których duży kąt powoduje rozszczepianie się wiązki promienia na kilka kolorów (jak w pryzmacie).

Łuk okołozenitalny
Łuk okołozenitalny Zdjęcie pl.wikipedia.org

1 KOMENTARZ

Comments are closed.