Gołoledź - skutek marznącego deszczu
Gołoledź - skutek marznącego deszczu (pixabay.com)

Wiele osób nie odróżnia od siebie dwóch pojęć: deszcz lodowy i deszcz marznący. W poniższym tekście przedstawimy ogólne informacje o obu pojęciach.

Co to jest deszcz marznący?

Jest to zjawisko meteorologiczne. Powstaje, gdy temperatura powierzchni spada poniżej 0*C. Inaczej mówiąc, jest to deszcz, który zamarza po zetknięciu się z podłożem. Opady tego typu często występują na frontach ciepłych, przed lub po fali mrozów.

Marznący deszcz powstaje, gdy padający śnieg napotka warstwę ciepłego powietrza zwykle na wysokości około 800hPa. Śnieg zaczyna się roztapiać, tworząc krople wody. Następnie, przechodząc przez warstwę zimnego powietrza tuż nad powierzchnią ziemi temperatura deszczu spada poniżej temperatury zamarzania wody (0°C C albo 32°F). ). Jednak same krople nie zamarzają, zjawisko zwane jest fachowo przechładzaniem. Dopiero w momencie, gdy uderzają one w ziemię, linie energetyczne, gałęzie, samoloty, czy cokolwiek innego poniżej 0°C natychmiast zamarzając, tworząc cienką warstwę lodu.

Czym jest deszcz lodowy?

Jest to zjawisko meteorologiczne. Opad przeźroczystych ziaren lodowych o średnicy 1-3 mm. Powstaje, gdy temperatura na wysokości 1-3 km jest dodatnia, natomiast temperatura poniżej oraz nad tą strefą jest mniejsza od 0°C. Gdy spadające z chmur płatki śniegu, napotkają na swojej drodze cieplejsze powietrze, zamieniają się w krople wody, które ponownie wchodzą w strefę temperatury poniżej 0°C, tworząc małe ziarna lodowe.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.