Kosmos
Zdjęcie (pixabay.com)

W nocy z 23 na 24 maja 2014 być może będziemy mieli do czynienia z prawdziwą ulewą meteorów na niebie, „wylatujących” z gwiazdozbioru Żyrafy (Camelopardalis – stąd nazwa roju „Camelopardalidy”) dobrze widocznego nad Polską.

Ziemia wejdzie w strumień cząstek pozostawionych przez kometę 209P/LINEAR (2004 CB). Co ciekawe, będzie to obszar, w którym przecina się kilkadziesiąt ścieżek przelotu komety, co sumarycznie może dać naprawdę gęsty strumień materii. Przekładając to na liczbę meteorów przecinających niebo w ciągu godziny, możliwe, że będzie to nawet kilkaset zjawisk.

Wejście Ziemi w strumień pyłu kometarnego szacowany jest niestety na godziny poranne polskiego czasu, kiedy będzie już widno. Jest to przedział między 8 i 10 rano, 24 maja. Najprawdopodobniej zatem obserwatorów w Polsce ominie szansa na podziwianie ewentualnego deszczu meteorów.

Zachęcamy jednak do śledzenia sytuacji na niebie po północy. Być może jakaś część materiału w przestrzeni zdąży wywołać zjawiska meteorów, zanim nadejdzie świt. Ważne, aby obserwacje prowadzić z miejsca oddalonego od sztucznych świateł jak najdalej. Poniższa mapka zanieczyszczenia nieba światłem na pewno pomoże w odnalezieniu takiej lokalizacji.

Mapka zanieczyszczenia nieba światłem dostępna pod linkiem

Od dzisiaj rozpoczynamy współpracę z portalem niebozaoknem.pl fanów nocnego nieba zapraszamy do jak najczęstszego odwiedzania strony, a także śledzenia wpisów na facebooku – www.facebook.com/NieboZaOknem

4 KOMENTARZE

  1. najlepiej będzie widać w Ameryce Północnej a u nas się okaże oby bylo bezchmurne niebo

  2. Maximum ma być ok 7-ej rano czasu naszego 24 maja ale obserwacje można robić całą noc ,ja mam nadzieję ,że zobaczę sporo,mój astronomiczny kolega poleciał już do Toronto i ja mu zazdroszczę bo marzę o takim widoku jak deszcz meteorów.

Comments are closed.