Noc spadających gwiazd
Zdjęcie (pixabay.com)

Z jakimi ciekawymi zjawiskami będziemy mieć do czynienia w tym roku na niebie? Zapowiada się, że będzie jak zawsze interesująco. Kilka dni temu miał miejsce pokaz meteorów Kwadrantydów, jak donosiła nasza czytelniczka było co podziwiać. Co jeszcze będzie się dziać w 2014 roku?

Do 10 stycznia uspokoi się rój Kwadrantydów i w zasadzie do kwietnia będzie wiać nudą, dopiero pod koniec miesiąca pojawi się rój Lirydów, który przyprawiać będzie o szybsze bicie serca w okresie mniej więcej od 15-25 kwietnia.

Następnie na niebie pojawią się eta Akwarydy, które swój radiant mają w gwiazdozbiorze Wodnika. Zjawisko będzie mieć początek w okolicy 20 kwietnia a koniec około 30 maja. Najciekawszy ma być 6-7 maja, kiedy zapowiada się apogeum „spadających gwiazd”.

Kiedy kolejne deszcze meteorów? W dniach 29-30 lipca przypada maksimum dla roju delta Akwarydów, który będzie aktywny od około 12 lipca do 19 sierpnia. W samym sierpniu wszyscy wypatrywać będziemy roju Perseidów, którego szczyt spodziewany jest 10-13 sierpnia.

Jesienne niebo to i jesienne atrakcje, a na nim:  Drakonidy, które rozszaleją się na dobre około 7 października. Jeszcze w tym samym miesiącu 21 października Orionidy związane z kometą Halley’a. Nie będzie nudy również w listopadzie 4-5 przypadnie szczyt Południowych Taurydów, a 11-12 listopada północnych. Żeby nikt nie pomyślał, że to koniec 17-18 listopada kreski na niebie malować będą Leonidy.

Rok obserwacji astronomicznych zakończy rój Geminidów, o których najwięcej będzie się mówić w dniach 13-14 grudnia.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.