Erupcja wulkanu pioruny i wyładowania
Erupcja wulkanu pioruny i wyładowania (pixabay.com)

Bardzo często ogromnym kłębom pyłu i dymu, wypluwanym przez krater wulkanu towarzyszą burze z piorunami. Wiele z nich swoimi rozmiarami dorównuje najpotężniejszym burzom jakie możemy spotkać na ziemi. Te naturalne fajerwerki mogły – jak sądzą niektórzy naukowcy – pomóc w powstaniu życia na ziemi.

Wybuch wulkanu i wyładowania

Dlaczego dochodzi do wygenerowania tak dużego ładunku elektrycznego w chmurze wulkanicznej? Po prostu wulkaniczny pył również ma podobne właściwości co chmury kłębiaste. Podczas kłębienia się pyłu jego cząstki ścierają z innymi, w tej sposób chmura elektryzuje się. Powstała w ten sposób – w wyniku tarcia – statyczna energia elektryczna dąży do uziemienia. Taki ładunek potrafi utworzyć każdy z nas, wystarczy potrzeć nawet ręką o specyficzną tkaninę i dotknąć drugiej osoby.

Zjawisko wulkanicznych piorunów tak bardzo zaintrygowało naukowców, że postanowili lepiej zbadać ten ewenement. Z tego powodu, w warunkach laboratoryjnych stworzyli odpowiednie symulacje, które mają pomóc dokładniej zbadać ten fenomen natury.

Jak dokładnie wyglądała symulacja

Naukowcy przy pomocy odpowiednich urządzeń stworzyli warunki ciśnieniowe mieszaniny powietrza oraz cząstek, które można znaleźć w wulkanicznym pyle wydobywającym się z krateru. Następnie drastycznie zmniejszono ciśnienie, które odpowiadać miało naturalnym warunkom ciśnieniowym panującym w atmosferze, w ten sposób odtworzono moment wydostawania się pyłu z krateru. Wyniki badań i cały proces śledziły kamery oraz dwie anteny, które monitorowały powstawanie ładunków elektrycznych.

Liczba wyładowań elektrycznych zaobserwowanych podczas eksperymentu rosła w miarę zwiększania się ilości wydobywanego pyłu. Trzeba zaznaczyć, że bardzo często podczas erupcji wulkanu wielu naukowców stara się obserwować jej przebieg. Ów eksperyment ma pomóc w lepszym wykrywaniu pyłku, który może wytwarzać energię elektryczną i wpływać na warunki pogodowe. Jak podkreślają naukowcy – ostatni duża erupcja wulkanu Eyjafjallajökull uniemożliwiła jakiekolwiek loty samolotów nad Europą.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.